Článek
Od července stoupnou poplatky, které platí výrobci za recyklaci obalů, jako jsou například papírové krabice nebo plastové lahve, o třináct procent. Důvodem je podle Potravinářské komory navýšení povinné finanční rezervy obalové společnosti EKO-KOM na padesát procent ročních nákladů ze současných pětadvaceti. Ministerstvo životního prostředí sice navrhuje navrácení na nižší sazbu rezervy, projednávání novely ale Sněmovna nedokončila.
„Je bohužel jasné, že se zákon nestihne projednat ve standardních lhůtách, a pravděpodobné to není ani u těch zkrácených,“ řekla Novinkám mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí.
EKO-KOM je více než 20 let jedinou autorizovanou společností pro sběr a recyklaci obalových odpadů v Česku. Má deset akcionářů z řad výrobců obalů a některých potravinářů.
„Nejvýrazněji se zvýšení poplatků za obaly pravděpodobně promítne do cen lehkých či objemných výrobků, jako jsou například cereálie, dále u tekutých potravin balených v PET lahvích či nápojových kartonech,“ řekl Novinkám mluvčí Potravinářské komory Marek Zemánek. Zdražení se projeví třeba také u balených masných výrobků nebo sýrů.
„Ačkoliv obal představuje jen jednu z mnoha položek v celkové ceně potraviny, lze orientačně předpokládat, že zdražení poplatků za obaly by se mohlo projevit navýšením konečných cen v řádu desetin až několika procent,“ dodal Zemánek.
Podle ekonoma Citfinu Miroslava Nováka ale potravináři v tomto odhadu poněkud přehánějí. Podle jeho hrubého odhadu jde spíš o setiny, maximálně nízké desetiny procenta. „Zdražení o procento kvůli obalům by podle mě bylo přehnané,“ řekl Novinkám. Například u PET lahve je zvýšení poplatků několik haléřů.
Podle potravinářů se ale stejně jedná o naprosto zbytečné zdražení, kterému bylo možné jednoduše předejít. Poplatky za obaly rostly výrazněji už v minulých letech.
„EKO-KOM žádné navýšení rezerv nepotřebuje, protože je to finančně stabilní společnost, a zákonem vynucené navýšení rezerv je čistě byrokratickou buzerací,“ řekl Novinkám prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve vyjádření pro ČT obvinil z průtahů a blokování jednání opozici.
Podle ekonoma Víta Hradila ze společnosti Investika není moc pravděpodobné, že by růst cen obalů firmy využily ke zdražení ještě nad jeho rámec, tedy ke zvýšení vlastních marží.
„K takovému chování obvykle dochází v situacích, kdy zdražení reaguje na všeobecně známé události, jako jsou například zvýšení daně z přidané hodnoty či nedávná drtivá inflační vlna. V takovém případě totiž lze důvodně předpokládat, že spotřebitel nad růstem ceny částečně mávne rukou,“ řekl Hradil Novinkám. Zdražení obalových materiálů podle něj mezi tyto případy nepatří a shovívavost zákazníků tudíž nelze očekávat.