Hlavní obsah

Pohonné hmoty zdražují, nahoru je tlačí stoupající cena ropy

27. 1. 2022, 9:43

Pohonné hmoty v Česku jsou v současnosti nejdražší od loňských Vánoc. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,20 koruny, před týdnem byl o 18 haléřů levnější. Nafta zdražila o 15 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 35,13 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Článek

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy cena ropy ještě poroste, a tím i ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v České republice.

Cena severomořské ropy Brent poprvé za sedm let stoupla nad 90 dolarů (1950 Kč) za barel. K růstu přispívá geopolitické napětí v Evropě a na Blízkém východě, které by mohlo narušit dodávky na trh.

Podle Kovandy hned tři přední americké banky navíc nově prognózují, že cena ropy letos zhruba do poloviny roku dosáhne úrovně 100 dolarů (téměř 2200 Kč) za barel.

Benzin i nafta začnou zase zdražovat

„Pokud by například letos v půli roku stál barel Brentu trvaleji nějakých 105 dolarů, takže by byl ještě o zhruba 15 dolarů dražší, než je právě teď, pohonné hmoty samozřejmě dál citelně zdraží,” uvedl Kovanda.

Vysoké ceny ropy nyní lehce zmírňuje silný kurz koruny.

Podle konsensu mezinárodních analytiků devizových trhů, jak jej uvádí agentura Bloomberg, by měla koruna do poloviny letošního roku vůči dolaru oslabit, a to z nynějšího kurzu zhruba 21,72 Kč na 22 korun za dolar.

V celé dosavadní historii stál barel Brentu více než 2300 korun prakticky jen v roce 2012 a pak krátce, po několik dní, v roce 2014.

„Pokud se korunová cena barelu Brentu trvaleji přiblíží k úrovni 2300 korun, je poměrně pravděpodobné, že cena benzinu Natural 95 vystoupá v průměru v ČR až na 39 korun. V Praze by pak převyšovala úroveň 40 korun za litr,” uvedl Kovanda.

Cena nafty by při růstu ceny benzinu na 39 korun stoupla pravděpodobně k úrovni 38 korun za litr, zejména díky loňskému snížení spotřební daně z ní.

OPEC schválil navýšení těžby ropy. Její cena začala růst

Oba dva základní druhy pohonných hmot tak do poloviny letošního roku zdraží v průměru o přibližně tři koruny na litr. V případě války na Ukrajině očekává Kovanda nárůst cen až nad 45 korun za litr.

Pohonné hmoty zlevňovaly od konce loňského listopadu, kdy dosáhly svých několikaletých maxim. V půlce ledna se ale trend zlomil a paliva začala opět zdražovat.

Před rokem byl benzin v Česku téměř o osm korun levnější. Za diesel koncem loňského ledna platili řidiči o 7,80 koruny méně než v současnosti.

Nejlevnější benzin nyní tankují řidiči v Královéhradeckém kraji, kde je litr v průměru za 35,83 Kč. Nafta je nejlevnější v Ústeckém kraji, litr tam prodávají průměrně za 34,72 koruny.

Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze. Litr benzinu stojí v hlavním městě průměrně 37,31 koruny. Nafta se tam tankuje za 36,30 Kč za litr.

Reklama

Výběr článků