Hlavní obsah

Podmínky digitálních rekvalifikací se změní. V plánu jsou i mikrokurzy

3:05
3:05

Poslechněte si tento článek

Podmínky pro digitální kurzy se státní finanční spoluúčastí se od příštího roku změní. Většina lidí si za ně bude muset připlatit. Méně kvalifikovaným lidem chce stát naopak cestu k rekvalifikacím usnadnit. Zájemci budou také moci více využívat pracovní poradenství, které je nasměruje do oborů, kde je větší poptávka.

Foto: Aleš Honus, Novinky

Ilustrační fotografie

Článek

V současnosti mohou lidé na digitální kurzy podle svého výběru vyčerpat až padesát tisíc korun během tří let. Tato částka má zůstat stejná. Náklady nyní hradí z 82 procent stát, z 18 procent pak sami účastníci. To se ale změní.

„Příští rok by měla být spoluúčast lidí 23 procent,“ uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.

Lidé s nízkou kvalifikací, studenti či senioři, kteří i nadále setrvávají na trhu práce, budou mít kurzy zdarma z peněz na aktivní politiku zaměstnanosti.

Výuka nabízená Úřadem práce přes web Jsemvkurzu.cz je totiž hrazena z Národního plánu obnovy, ze kterého na ni půjdou peníze jen do prosince. V letech 2026 až 2028 se pak státní část kurzů bude financovat například z Operačního programu Zaměstnanost+, kde jsou odlišné podmínky.

Nabídka by se také měla výrazně rozšířit. Kurzy budou delší, trvat mají nejméně 40 hodin. Jejich výběr by přitom lidem měly usnadnit on-line ukázky lekcí. „A nebude to jen reklama na kurz, člověk se z ukázky skutečně něco dozví,“ uvedl Krištof.

Vzniknou tak různá mikroškolení trvající třeba jen hodinu či dvě, kde se lidé naučí drobným dovednostem z oblasti digitálních kompetencí či marketingu. „Například maminky na rodičovské se dozvědí, jak u e-shopu lépe zviditelnit stránky na Googlu, jak měřit jejich návštěvnost a podobně,“ upřesnila Kateřina Budínová, která na Úřadu práce vede odbor zaměstnanosti a EU.

O digitální kurzy je podle Krištofa velký zájem, zatím se na ně přihlásilo více než 110 tisíc lidí. Jde například o kurzy z oblasti umělé inteligence, analýzy dat, základů programování a podobně. Problém ale je, že zájemci jsou většinou vysokoškoláci a středoškoláci. Tedy lidé, kteří si práci najdou snáze.

Kdo vypadne, zůstane bez práce

Naopak lidé s nízkou kvalifikací zatím jeví o kurzy minimální zájem, přitom zrovna jim hrozí největší problémy. „Trh práce se skokově mění. Roste počet volných míst, nezaměstnanost ale neklesá. Lidé s nízkou kvalifikací, o které není zájem, se sebou musí začít rychle něco dělat. Kdo se nevzdělává, z trhu práce vypadne. A kdo vypadne, bude pak nezaměstnaný dlouhodobě,“ varoval šéf Úřadu práce.

Ilustroval to na dubnové nezaměstnanosti, kdy bylo bez práce 4,3 procenta lidí v produktivním věku, stejně jako v březnu. „Nezaměstnanost stagnovala, ale vzhledem k sezonním pracím by v tomto období měla klesat. Navíc přibylo lidí bez práce třeba v Praze, kde je jinak snadné místo sehnat,“ uvedl Krištof.

Úřad práce se tak na lidi s nízkou mírou vzdělání bude v nových kurzech více soustředit. Součástí rekvalifikací má být i profesionální komerční pracovní poradenství, kde specialisté budou lidem radit, na co se v daném oboru zaměřit nebo jak nejlépe oslovovat potenciální zaměstnavatele.

Výběr článků

Načítám