Hlavní obsah

OKD chce horníkům prodloužit směny na 10 hodin

28. 3. 2014, 10:13 – Ostrava

Těžební společnost OKD zvažuje, že horníkům na některých pracovištích prodlouží pracovní směny z osmi na deset hodin. Tímto opatřením by se podle firmy snížily náklady a zvýšila efektivita. Odboráři proti tomu protestují a snaží se změně zabránit.

Foto: OKD

Těžební věže Dolu Paskov

Článek

Maximální týdenní pracovní doba 37,5 hodiny by zůstala, ale pracovní týden by byl jinak rozvržený, sdělil mluvčí OKD Marek Síbrt.

Připomněl, že v současné chvíli je to jen návrh. Změna by se podle něj netýkala všech profesí a musela by se nejdříve vyzkoušet. Společnost zatím jednala o možnosti prodloužit denní pracovní dobu s odborovými organizacemi pro Důl Paskov.

Je to naprostý nesmysl, bylo by to pro horníky devastující.
Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík

"Společnost OKD hledá všechny cesty, jak dosáhnout snížení výrobních nákladů Dolu Paskov, a hledá možnosti, jak prodloužit životnost dolu. Proto považujeme za legitimní prozkoumat také možnost efektivnějšího využití pracovní doby zaměstnanců, ale vždy s ohledem na bezpečnost práce a pracovní podmínky," uvedl mluvčí.

Než se všemi podrobnostmi návrhu seznámí odbory a zaměstnance, chce OKD získat souhlas od hygienické stanice a dalších institucí. "Smyslem návrhu není zaměstnance přetěžovat, ale lépe rozložit pracovní dobu. Desetihodinové směny by například horníkům umožnily delší dobu na odpočinek. Společnost OKD není první firmou v těžkém průmyslu, která by delší směny zavedla," uvedl Síbrt.

Odbory: Uděláme vše proti tomu

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík připustil, že změna pracovní doby by byla ekonomicky výhodnější, protože v Dole Paskov jsou například pracoviště značně vzdálená, a hodně času tak spotřebuje doprava. Prodloužení pracovní doby na deset hodin je ale podle něj naprosto nemyslitelné a pro horníky devastující.

"Znamenalo by to, že přímo v těch nejhorších podmínkách, například v rubání a na čelbě, by se přímý výkon zvýšil o 50 procent," řekl Pytlík. Projevilo by se to podle něj na zdraví lidí i na bezpečnosti. "Mám dojem, že to je znehodnocení práce horníků, aby horník pracoval deset hodin v dole a šest dnů po sobě. Je to naprostý nesmysl," řekl odborový předák.

Paskov se má zavřít 

Odboráři už o tom informovali báňský úřad, tripartitu i ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou. "Myslím si, že tady by měla zasáhnout i hygiena a říct, že to není možné," řekl Pytlík. Odboráři se podle něj udělají vše pro to, aby zavedení nové pracovní doby zabránili.

Těžební firma OKD, která kvůli špatné ekonomické situaci dělá řadu úsporných opatření, chce ztrátový Důl Paskov zavřít. V dole pracuje zhruba 2500 lidí, v celé společnosti OKD přes 12 tisíc. Firma původně oznámila, že tam chce těžbu ukončit na konci letošního roku. Záležitost bude řešit vláda, pro niž odborná skupina připravuje návrhy řešení, která by mohla těžbu v dole prodloužit.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků