Hlavní obsah

Od ledna se zvýší důchody

25. 11. 2010, 7:48
Právo, svj

Od ledna příštího roku se z rozhodnutí vlády zvýší všechny důchody v českém důchodovém systému. Tedy řádné i předčasné důchody starobní, důchody pro invaliditu prvního, druhého i třetího stupně, vdovské, vdovecké a sirotčí důchody.

Foto: Profimedia.cz

Článek

V tiskové zprávě to ve středu uvedla Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Základní výměra důchodu, která je společná pro všechny druhy důchodů, se zvýší z 2170 Kč na 2230 Kč měsíčně (o 60 Kč).

Procentní výměra důchodu, která je individuální a závisí na výši příjmů a dobách důchodového pojištění, vzroste o 3,9 procenta. Navýšení procentní výměry se týká všech důchodů přiznaných před 1. lednem 2011.

Pobírá-li letos důchodce starobní důchod například 11 216 Kč, tvoří ho základní výměra 2170 Kč a procentní výměra 9046 Kč. Od lednové splátky důchodu v roce 2011 se základní výměra zvýší o 60 korun na 2230 Kč, procentní výměra se zvýší o 3,9 %, tj. o 353 Kč (částka zvýšení se vždy zaokrouhluje na celé koruny směrem nahoru). Celkem důchod vzroste o 413 Kč. Po valorizaci tak bude penzistovi náležet starobní důchod ve výši 11 629 Kč měsíčně.

O zvýšení důchodu není třeba žádat. Úpravu provede ČSSZ automaticky a všichni důchodci obdrží oznámení o zvýšení důchodových dávek. Osoby, kterým důchod vyplácí v hotovosti Česká pošta, dostanou oznámení současně s výplatou zvýšených důchodů za leden.

Pokud je zasílán důchod na účet klienta v bance, dostane oznámení poštou jako běžnou listovní zásilku na adresu, kterou má ČSSZ v evidenci; zvýšený důchod mu bude připsán na účet v lednu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků