Hlavní obsah

Nezestátňujte ČEZ, vyzývají Babiše expremiér Rusnok i bývalý šéf centrální banky Tůma

Největší energetická firma v Česku, v níž stát prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70procentní podíl, má být podle plánu vlády rozdělena. Výrobu, tedy například jaderné elektrárny, by měl stoprocentně ovládat stát. Proti záměru vystoupila skupina signatářů, včetně bývalého premiéra a guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka, dalšího exguvernéra Zdeňka Tůmy nebo bývalého šéfa ČEZ Jaroslava Míla.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Bývalý premiér a exguvernér ČNB Jiří Rusnok.

Článek

V dopise, který poslali premiérovi Andreji Babišovi (ANO), uvádějí, že chystané rozdělení ČEZ je nevýhodné pro občany, daňové poplatníky a obecně spotřebitele elektrické energie v Česku. Prospěla by podle nich zřejmě jen minoritním vlastníkům ČEZ.

Vláda chystá skupinu ČEZ rozdělit a následně prodat až 49 procent akcií části zabývající se obchodem a distribucí elektřiny a plynu. Tyto peníze chce kabinet využít právě na výkup minoritních akcionářů ČEZ.

Signatáři dopisu, mezi které patří i ekonom Radim Dohnal nebo předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl, tvrdí, že současná 70procentní kontrola státu nad výrobou je dostatečná a výkup zbylých 30 procent od minoritních akcionářů státu zkomplikuje investiční plány do nových zdrojů energie, včetně jádra.

„Dojde zbytečně k utracení významných finančních prostředků, které by mohly být použity k investicím do jaderného programu schváleného ČEZ, ale i programu útlumu uhelných zdrojů, výstavby plynových elektráren, rekonstrukce kogeneračních jednotek či posilování energetické infrastruktury,“ upozornili autoři výzvy.

Celkem podle nich tyto nutné investice v dnešních cenách přesahují částku 2,1 bilionu korun.

Stávající veřejně obchodovaná část akcií ČEZ podle signatářů přispívá k transparenci řízení takto velké firmy. „Zkušenosti s řízením čistě státních podniků existují a nejsou vesměs dobré,“ varovali.

Výběr článků

Načítám