Hlavní obsah

Němci prohlásili bakteriální střevní epidemii EHEC za ukončenou

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Berlín

Berlínský Ústav Roberta Kocha (RKI) v úterý prohlásil střevní epidemii šířenou bakterií enterohemoragická E. coli (EHEC) v Německu za ukončenou. Poslední zjištěný nový případ onemocnění, spojovaného s konzumací tepelně neupravených výhonků jistých bylin, byl hlášen před třemi týdny a od té doby se žádný nový neobjevil.

Foto: Fabian Bimmer, Reuters

Zaměstnanec mikrobiologické laboratoře v Hamburku ukazuje enterohemorhagickou bakterií Escherichia coli (EHEC).

Článek

Uplynula tak inkubační doba, platná pro tento druh onemocnění. Celkem si choroba v Německu vyžádala 50 obětí, napsala agentura DPA.

"Tím největší epidemie EHEC v Německu skončila," prohlásil ředitel RKI Reinhard Burger.

Od prvního nahlášeného případu choroby v polovině letošního května v Hamburku zaregistroval ústav celkem 4321 případů. Z toho se ve 3469 případech potvrdilo, že jde skutečně o EHEC; ostatní podezření se neprokázala nebo zůstala nejasná. Někteří nemocní nebyli nakaženi zjištěnou zmutovanou bakterií, ale měli prostě silný průjem, bolení břicha a nevolnost způsobené jinými původci.

U 852 pacientů vedla nákaza k těžkým komplikacím označovaným jako hemolyticko-uremický syndrom (HUS), při němž selhávají ledviny a vyskytuje se chudokrevnost.

Celkem 50 pacientů na onemocnění EHEC nebo HUS zemřelo. Mimo Německo byla nákaza EHEC zjištěna u 76 osob, z toho nejméně jedna zemřela.

Ústav Roberta Kocha hodlá původce nákazy, zmutovanou bakterii O104:H4, nadále důkladně sledovat, stejně jako onemocnění, které vyvolává. Vědci očekávají, že vzhledem k vysoké pozornosti vyvolané EHEC v důsledku epidemie budou mít k dispozici více hlášení o případech nákazy než dosud. Jednotlivé případy onemocnění jsou možné i po skončení epidemie, upozorňují odborníci RKI.

Reklama

Související články

Za nákazu EHEC možná mohou semena z Egypta

Za rozšířením zmutované bakterie E.coli v klíčcích pískavice mohou stát dodávky semen této rostliny z Egypta, které se dostaly v letech 2009 a 2010 do Francie...

Výběr článků

Načítám