Hlavní obsah

Nejbohatším člověkem v ČR je Kellnerová, Babiš se v žebříčku propadl

27. 9. 2021, 10:07 – Praha

Žebříčku nejbohatších Čechů a Slováků, který sestavuje týdeník Euro, letos poprvé vládne žena. Renáta Kellnerová v roli správkyně pozůstalosti a očekávané hlavní dědičky nahradila v čele přehledu svého manžela, tragicky zesnulého majitele finanční skupiny PPF Petra Kellnera. Premiér Andrej Babiš klesl proti předchozímu ročníku ze čtvrté pozice na šestou.

Foto: Veronika Neprašová, Novinky

Sídlo PPF v Dejvicích

Článek

Na druhém místě žebříčku je realitní magnát Radovan Vítek a třetí Daniel Křetínský, podnikající především v energetice. Stovka nejbohatších Čechů a Slováků disponuje podle Eura majetkem za 1,6 bilionu korun.

Hodnotu majetku Renáty Kellnerové a její rodiny odhaduje Euro na 250 miliard korun. Ve srovnání s předchozím žebříčkem, sestavovaným v roce 2019, to znamená pokles o 20 miliard Kč.

Důvodem je především pokles hodnoty splátkové společnosti Home Credit a také tragické úmrtí šéfa PPF letos v březnu. „V roli hlavního korporátního stratéga bude Petr Kellner pravděpodobně nenahraditelný,” uvádí časopis Euro.

Majetek podnikatele Vítka, který ovládá realitní skupinu CPI Property Group, má podle časopisu hodnotu 98 miliard korun. Proti předchozímu hodnocení týdeníku Euro si Vítek polepšil o devět miliard Kč.

Křetínský předběhl Komárka

Třetím nejbohatším byznysmenem v česko-slovenském prostoru se poprvé stal Daniel Křetínský, jehož odhadovaný majetek vzrostl na 83 miliard Kč.

Dostal se tak před majitele finanční skupiny KKCG Karla Komárka, který i díky podnikání v loterijním a sázkovém byznysu disponuje majetkem 80 miliard korun.

Krize nekrize, Babiš za rok zbohatnul o miliardy

Ekonomika

Pětici nejbohatších Čechů a Slováků uzavírá s majetkem v odhadované hodnotě 72 miliard korun bratislavský rodák Patrik Tkáč. V posledních letech se Tkáč pohybuje zejména ve strukturách kolem investiční skupiny J, kterou před více než dvěma dekádami spoluzakládal.

Nižší zisk Agrofertu

Na šesté příčce žebříčku se letos umístil premiér Babiš, kterému Euro připisuje majetek v hodnotě 68 miliard korun. Ve srovnání s předchozím žebříčkem je to o tři miliardy méně.

„Stojí za tím pokles ziskovosti holdingu Agrofert, jehož formálním vlastníkem jsou dva svěřenské fondy Babišovy rodiny,” uvedlo Euro.

Největší přírůstek majetku zaznamenal spoluvlastník softwarové společnosti Avast Pavel Baudiš. Za poslední dva roky si polepšil o 19,5 miliardy na aktuálních 56 miliard korun, což stačí na sedmou příčku v žebříčku.

První desítku nejbohatších Čechů a Slováků podle Eura uzavírá realitní podnikatel Ivan Chrenko, v energetice podnikající miliardář Pavel Tykač a největší akcionář investiční skupiny Penta Jaroslav Haščák s rodinou.

Vzhledem ke zhoršeným výsledkům společnosti Home Credit z žebříčku deseti nejbohatších vypadl Jiří Šmejc. Letos obsadil s majetkem 19,5 miliardy korun 19. místo.

PořadíJménoMajetek v mld. KčZměna oproti 2019 v mld. Kč
1.Renáta Kellnerová s rodinou250-20
2.Radovan Vítek98+9
3.Daniel Křetínský83+15
4.Karel Komárek800
5.Patrik Tkáč72+17
6.Andrej Babiš68-3
7.Pavel Baudiš56+19,5
8.Ivan Chrenko44+5
9.Pavel Tykač37+7,5
10.Jaroslav Haščák s rodinou280

Reklama

Výběr článků