Hlavní obsah

Návrh rozpočtu: Babiš zvýšil výdaje o 16 miliard

2. 9. 2015, 15:49 – Praha

Ministerstvo financí ve srovnání s červnovým návrhem navýšilo ve státním rozpočtu na příští rok celkové výdaje o zhruba 16 miliard korun na 1,155 biliónu korun. Vyplývá to z aktuálního návrhu na internetových stránkách vlády. Plánovaný schodek rozpočtu zůstal na 70 miliardách korun. Údaje jsou bez započtení peněz z fondů EU a dalších finančních mechanismů, ty by měly činit 94,5 miliardy korun.

Foto: Gabriela Krejčová, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Vláda začne o rozpočtu debatovat 9. září, do konce měsíce jej musí schválit a poslat do Poslanecké sněmovny.

Do nového návrhu se promítly podle předkládací zprávy k rozpočtu aktualizace daňových příjmů a příjmů z pojistného na sociální zabezpečení podle červencové makroekonomické predikce nebo zvýšení výdajů vyjednané některými ministerstvy. MF například díky lepšímu odhadu růstu ekonomiky navýšilo příjmy z daní o devět miliard korun a u sociálního pojištění o 2,5 miliardy korun.

Letos rozpočet počítá s částkou o zhruba 25 miliard nižší, tedy 1,130 biliónu korun. Do roku 2018 by podle materiálu měly výdaje rozpočtu stoupnout až na 1,214 biliónu korun.

"Ministerstvo financí předpokládá, že návrh státního rozpočtu ČR na rok 2016 a střednědobý výhled státního rozpočtu na léta 2017 a 2018 bude upraven podle výsledků jednání vlády ČR, včetně doladění vnitřní konzistence, vazeb a metodické správnosti rozpočtů kapitol a dalších příloh rozpočtové dokumentace," upozornil úřad.

Návrh rozpočtu i výhled na další roky počítá s tím, že deficit veřejných financí nestoupne nad tři procenta hrubého domácího produktu, což je maximální hranice požadovaná EU pro přijetí eura. Příští rok by tak měl být deficit 1,2 procenta HDP, v roce 2017 0,8 procenta HDP a v roce 2018 0,6 procenta HDP.

Reklama

Související témata:

Výběr článků