Hlavní obsah

Na Labi a Vltavě vznikne 14 přístavišť za 307 miliónů korun

26. 7. 2018, 12:27

Celkem 14 přístavišť by mělo v následujících dvou letech vzniknout na Labi a Vltavě. Výstavba části z nich by měla začít letos, další se začnou budovat v příštím roce. Stát předpokládá, že celkové investice by se měly pohybovat okolo 307 milionů korun. Ve čtvrtek to uvedl mluvčí Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) Jan Bukovský.

Foto: Radek Plavecký, Právo

Přístaviště na Labi v Mělníku je zaplněné kontejnery.

Článek

Podle ředitelství vzniknou veřejné zastávky osobních lodí, které budou obsahovat stání pro malá rekreační plavidla. Do skupiny osobních lodí patří zpravidla větší lodě zajišťující například linkovou dopravu na řekách, případně i hotelové (kabinové) lodě s ubytováním.

Malá plavidla jsou podle zákona lodě, jejichž délka trupu je menší než 20 metrů a mohou převážet maximálně 12 lidí.

ŘVC plánuje, že nová přístaviště budou převážně plnit funkci zastávek s maximální dobou stání 48 hodin. Doba výstavby přístavišť by podle Bukovského neměla překročit 12 měsíců.

„U většiny lokalit předpokládáme, že to bude méně, neboť stavební práce při kotvení plovoucích mol jsou jednoduché a drobné,” dodal.

Další zastávky na Vltavě a Labi

Připravovaná síť zastávek by podle mluvčího měla umožnit plynulejší provoz veřejných linek osobních lodí, včetně možnosti bezpečného stání kabinových lodí. Lodě se budou moci v přístavištích například napojit na přípojky elektřiny a vody. Turistům na malých rekreačních plavidlech chce stát umožnit krátkodobě navštívit okolí a přenocovat.

Plánovaná výstavba na Labi mezi Mělníkem a Děčínem by měla podle Bukovského rovnoměrně pokrýt zastávkami celou vodní trasu. Nyní je na cestě 12 veřejných můstků pro osobní lodě a v dalších třech lokalitách stání pro malá plavidla. Na trase by mělo přibýt šest zastávek. Mezi Mělníkem a Týncem nad Labem plánuje ředitelství postavit síť sedmi míst pro osobní lodě a malá plavidla.

V plánech ŘVC figuruje dalších sedm zastávek na Labi a čtyři na Vltavě. Přípravy na jejich výstavbu však zatím nezačaly a ředitelství začne na projektech pracovat až po dokončení rozpracovaných plánů.

Rekreační provoz na českých řekách se v posledních letech mírně zvyšuje. Plavební správa loni nově evidovala 824 malých plavidel, což je dosud největší nárůst za posledních deset let. Celkově je v Česku více než 15 tisíc rekreačních lodí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků