Hlavní obsah

Moravské naftové doly budou na Ukrajině spolupracovat na průzkumu a těžbě plynu a ropy

11. 10. 2022, 16:05

Hodonínská těžařská společnost MND bude spolupracovat s ukrajinským státním podnikem Naftogaz na geologickém průzkumu a těžbě ropy a plynu na západě Ukrajiny. Memorandum o porozumění a možné spolupráci firmy podepsaly minulý týden v Praze za účasti zástupců ukrajinského velvyslanectví. V tiskové zprávě to napsala mluvčí společnosti MND Dana Dvořáková.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ilustrační foto.

Článek

MND uvádí, že západní Ukrajina je pro těžbu perspektivní region. MND, které patří do skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka, už má ve Lvovské oblasti s Ukrajinci společný podnik, který tam plyn těží v pěti ložiscích. Zároveň tam buduje větrný park pro výrobu elektřiny. Jeho dostavbu a zprovoznění zatím oddálil ruský vpád na Ukrajinu a dosud trvající válka.

MND má mnohaleté zkušenosti s těžbou uhlovodíků na jižní Moravě a jeho dceřiná společnost MND Drilling&Services patří k velkým vrtným kontraktorům. Česká a ukrajinská společnost nyní chtějí spojit své možnosti a znalosti západní Ukrajiny a využít potenciál dosud méně prozkoumaných oblastí.

„Nečekáme na konec války. I nadále se snažíme získávat zahraniční partnery, kteří by pomohli zvýšit ukrajinské zásoby plynu. Tato otázka nabývá na ještě větším významu ve světle ruského vydírání v oblasti energetiky. Věřím, že naše spolupráce s MND zajistí rozvoj nových příležitostí, které sníží závislost Evropy na energiích z Ruska. Na Karpatskou oblast jsme své aktivity zaměřovali již v minulosti. Nyní jde o jeden z nejbezpečnějších regionů, v nichž můžeme spouštět nové projekty,“ uvedl ředitel divize pro průzkum a výrobu Naftogazu Oleh Tolmačev.

Ukrajinský Naftogaz by podle svého šéfa mohl napřesrok zásobovat Evropu plynem

Naftogaz je státní společnost zabývající se těžbou plynu a ropy a je největším producentem plynu ve střední a východní Evropě. Zajišťuje více než 70 procent produkce zemního plynu na Ukrajině. Její část, firma Ukrgasvydobuvannya, se zabývá celým cyklem činností v ropném průmyslu od vyhledávání ropných polí a plynových ložisek přes těžbu a zpracování uhlovodíků až po prodej produktů.

MND Group je součástí skupiny KKCG, zaměřuje se na různé energetické oblasti od těžby ropy a plynu po výrobu energie z obnovitelných zdrojů, jako jsou geotermální vrty nebo větrná energie. MND také zásobuje české domácnosti plynem a elektřinou. Kromě České republiky MND Group působí také na Ukrajině, v Německu a v Itálii.

Reklama

Výběr článků