Hlavní obsah

Miliardový tendr Lesů ČR znovu vyhrála Babišova firma

15. 9. 2015, 13:32 • Aktualizováno 15. 9. 2015, 14:00

Vítězem tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva pro roky 2016 až 2020 je společnost Uniles ze skupiny Agrofert ministra financí a šéfa hnutí ANO 2011 Andreje Babiše. Firma v tendru 2016+ podala nejlepší cenovou nabídku na 12 z 57 soutěžených jednotek a má tak šanci získat 12 kontraktů.

Foto: Gabriela Krejčová, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Předpokládaná hodnota lesnických prací, o které se celkem soutěží, je asi tři miliardy korun.

Uniles vyhrál i loni v tendru 2015, kdy z 33 soutěžených kontraktů získal osm smluv. Lesům ČR patří polovina lesů v zemi, tendry 2016 se týkají zhruba pětiny území.

Za Unilesem se se sedmi nejlepšími nabídkami umístila Kloboucká lesní. Pět jednotek by mohla získat firma Progles a po čtyřech firmy Aclesia a LST. O všech 57 jednotek by se mělo podělit 21 firem. Celkem nabídky do tendru podalo 39 firem, téměř polovina z nich tedy odejde z tendru s nepořízenou.

Opozice kritizuje střet zájmů

Obálky s nabídkami Lesy ČR veřejně otevřely ve čtvrtek a nyní hodnotí a kontrolují, zda nabídky splňují všechny náležitosti a požadovaná kvalifikační kritéria, řekla mluvčí Eva Jouklová. Pokud by firma s nejlepší nabídkou odmítla uzavřít smlouvu, přijde o složenou jistinu a soutěž se na dané jednotce bude opakovat. Hodnoticím kritériem je cena. Smlouvy s vítězi by měl podnik uzavírat na přelomu října a listopadu. Práce by měly firmy zahájit od 1. ledna 2016.

Vítězství Unilesu loni kritizovaly opoziční strany. Například šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura vítězství Unilesu označil za další příklad střetu zájmů ministra financí. Babiš střet zájmů odmítl.

Reklama

Výběr článků