Článek
Do umělé inteligence plánuje Meta letos vložit 135 miliard dolarů, tedy asi 2,8 bilionu korun. Jde přibližně o stejnou částku, jakou firma vynaložila na AI za poslední tři roky dohromady. „Tato společnost se stala posedlou umělou inteligencí,“ řekl jeden ze zaměstnanců novinářům BBC. Mluvčí Mety propouštění potvrdil, odmítl se k němu ale blíže vyjadřovat.
O chystaných škrtech mluvil spoluzakladatel a generální ředitel Mety Mark Zuckerberg již v lednu. Zároveň naznačil, proč k nim dochází: „Myslím, že rok 2026 bude rokem, kdy AI začne dramaticky měnit způsob, jakým pracujeme.“ Lidé, kteří intenzivně využívají umělou inteligenci, jsou podle něj natolik produktivnější, že jeden člověk dnes zvládne to, co dříve obstarával celý tým.
Celkové výdaje Mety letos výrazně porostou. Firma varovala investory, že se mohou pohybovat mezi 162 a 169 miliardami dolarů. Největší část pohltí infrastruktura a platy specialistů na umělou inteligenci, které Meta najímá za mimořádně vysoké odměny, napsal server SM Daily Journal.
Blížící se propouštění bude největším za poslední čtyři roky. V roce 2022 dostalo výpověď 11 tisíc lidí, rok nato asi 10 tisíc zaměstnanců.
Propouštělo se či se to plánuje i v dalších technologických firmách. Třeba Microsoft zaměstnancům oznámil, že místo nuceného propouštění nabídne části lidí možnost odejít „dobrovolně“ za finanční kompenzaci.
Oracle, softwarový gigant, během března a dubna propustil více než 10 tisíc pracovníků. Letos v lednu avizoval Amazon propouštění tisíců lidí. Personální změny se však týkaly i menších technologických hráčů.
Společnost Block, která je zaměřená na digitální platby, finance a ekosystémy pro firmy i jednotlivce, propustila asi čtyři tisíce lidí, což je téměř polovina jejích zaměstnanců. Anebo Snap, americká technologická firma stojící za aplikací Snapchat, propustila přibližně tisícovku lidí.


