Hlavní obsah

Kvůli pesticidu výrobce stahuje mléčný dezert Kunín Pohár

20. 7. 2021, 9:43 • Aktualizováno 20. 7. 2021, 16:02

Kvůli stopovému množství pesticidu musí společnost Lactalis CZ, pod niž spadají mlékárny Kunín a Klatovy, stáhnout 385 tisíc mléčných dezertů Kunín Pohár. V produktu byl objeven pesticid etylenoxid, který není v EU povolen. Stažení požaduje Státní veterinární správa (SVS), která informaci o nebezpečné látce získala skrze systém včasného varování RASFF. Lidé mohou dezert vrátit v místě nákupu. Podle výrobce je stažení preventivní akcí.

Foto: Státní veterinární správa

Stahované produkty

Článek

Mléčné dezerty váží 150 gramů a mají příchutě čokoláda, jahoda, borůvka a meruňka. Data spotřeby výrobků jsou 21. července 2021, 22. července 2021, 23. července 2021, 27. července 2021, 28. července 2021 a 29. července 2021. Výrobky začal stahovat producent, výrobky s jinými daty spotřeby se nestahují.

„Etylenoxid se v některých třetích zemích používá pro regulaci zrání, a to je pravděpodobně důvodem, že se jeho malé množství objevilo v přídatné látce Flanogenu, která se dostala na unijní trh a byla následně použita pří výrobě dotčeného mléčného výrobku,” sdělil mluvčí SVS Petr Vorlíček.

NKÚ: Stát dává miliardy na zlepšení vody. Zhoršila se

Domácí

Etylenoxid je reaktivní plynná látka s mutagenními a karcinogenními účinky, žádná její hladina není pro člověka bezpečná. V některých státech se používá jako pesticid k regulaci zrání některých rostlinných komodit, v EU není povolený.

„Dodavatel jedné z použitých surovin na úpravu textury, která se v malém množství přidává do výrobku Pohár mléčný dezert, nás informoval o zjištění látky etylenoxid v množství přesahujícím povolené limity v konkrétní šarži suroviny karubinu. Vzhledem k tomu, že tento biocidní přípravek není v EU povolený a bezpečnost potravin je pro společnost Lactalis CZ vždy na prvním místě, společnost okamžitě přistoupila k preventivnímu stažení výrobků z prodeje,” citovala ČTK ředitelku kvality Lactalis CZ Janu Ovčáčkovou.

Naposledy před etylenoxidem varovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce loni v prosinci. Obsahovala jej sezamová semena původem z Indie.

Reklama

Výběr článků