Hlavní obsah

Kunert: Poplatky bank se brzy stabilizují

12. 12. 2004, 19:20 – PRAHA
Právo,

Výše poplatků bank se bude v nejbližší době stabilizovat. Uvedl to v neděli v pořadu ČT 1 Otázky Václava Moravce generální ředitel Živnostenské banky Jiří Kunert. V reakci na výtku, že mnohde jsou poplatky bank nižší než u nás, dále řekl, že bankovní poplatky v různých zemích nejsou dobře srovnatelné.

Článek

Důvodem je to, že v jiných vyspělých státech klienti kupují v bankách na rozdíl od nás více produktů, na nichž banky vydělávají. "U nás budujeme bankovní sektor teprve čtrnáct, patnáct let," uvedl Kunert s tím, že některé produkty se u nás prodávají jen krátce.

Člen bankovní rady ČNB Pavel Racocha tvrdil, že úroveň poplatků českých bank se nevymyká průměru nových členských zemí Evropské unie. Podle jeho slov samotný vstup ČR do EU nepřinese z tohoto hlediska pro drobného klienta žádnou změnu, protože trh je již zcela konkurenční a 96 procent bank je již dnes v zahraničních rukou.

Pozor na balíčky produktů

Bývalý šéf Komerční banky Radovan Vávra poradil klientům, že mohou platit jen za služby, které opravdu potřebují, přičemž konkrétně varoval před módou balíčkových produktů. Upozornil i na možnost přechodu do jiné banky. Kunert v této souvislosti uvedl, že podle průzkumu KPMG je v Česku jen 6 procent klientů, kteří by si přáli změnit banku.

Přes Kunertovo optimistické prohlášení se klienti bank zatím nevyhnou zdražování. Největší změny zatím ohlásila Komerční banka - podraží například výběr z bankomatů KB z pěti na šest korun a zvýší se občanům i cena za transakce prostřednictvím telefonního bankovnictví. Raiffeisenbank zvýší od ledna poplatky za příkazy podané u přepážek a zdraží první dva výběry z bankomatu. Některé změny plánují i Česká spořitelna, Živnostenská banka a Poštovní spořitelna, zatím je ale banky neupřesnily.

Reklama

Související témata:

Výběr článků