Hlavní obsah

JPMorgan plánuje poskytovat půjčky zajištěné bitcoinem

2:55
2:55

Poslechněte si tento článek

Ještě před osmi lety označoval šéf americké banky JPMorgan Chase Jamie Dimon bitcoin za „podvod“, který „nakonec vybuchne“ a bude užitečný pouze pro dealery drog a vrahy. Tento postoj však už značně přehodnotil a bankovní gigant se teď chystá poskytovat úvěry proti kryptoměnám, které klienti drží.

Foto: Reuters

Generální ředitel americké banky JPMorgan Jamie Dimon

Článek

„Jde o další signál, že největší americké banky podporují přesun digitálních aktiv do hlavního proudu,“ komentoval to britský list The Financial Times. Jeho zdroje uvedly, že JPMorgan by mohl začít poskytovat úvěry pod zástavou kryptoaktiv, jako je bitcoin a ethereum, příští rok. Banka se k tomu odmítla vyjádřit.

„Tento krok by zdůraznil, do jaké míry se velké banky a obecněji regulovaný finanční sektor otevírají užší interakci s kryptoměnami,“ podotkl dále britský deník.

Připomněl také jiný raný výrok generálního ředitele banky Dimona o bitcoinu – měl uvést, že vyhodí každého obchodníka, který s ním obchoduje. To následně odrazovalo některé potenciální klienty, kteří buď vydělali peníze na kryptoaktivech, nebo dlouhodobě věřili v jejich potenciál.

V poslední době ale Dimon svůj tón razantně zmírnil. „Nemyslím si, že byste měli kouřit, ale hájím vaše právo kouřit. Hájím vaše právo kupovat bitcoiny. Jděte do toho,“ prohlásil například letos v květnu.

Banka již podnikla kroky k přijetí kryptoměn a plánuje začít poskytovat úvěry proti podílům v kryptoměnových ETF fondech. Úvěry proti skutečným aktivům by byly dalším krokem. Konkurenti, jako je Goldman Sachs, kryptoměny jako zástavu nepřijímají.

Podmínky se ale letos změnily, když administrativa Donalda Trumpa upřednostňuje ve srovnání s vládou Joea Bidena mírnější regulaci. Na to reagují i banky a třeba Morgan Stanley zvažuje možnost nabídnout obchodování s kryptoměnami prostřednictvím platformy ETrade.

Sněmovna reprezentantů USA minulý týden schválila legislativu na regulaci stablecoinů, což jsou první významné kryptoměnové zákony schválené Kongresem.

Novou průlomovou legislativu už podepsal i prezident Trump, jenž kryptoměny rovněž ještě nedávno zesměšňoval a označoval je za podvod. Loni ve volební kampani se nicméně stal prvním prezidentským kandidátem, který digitální aktiva přijímal jako dary. A těsně před inaugurací letos v lednu dokonce on i jeho žena Melania vydali vlastní kryptoměny.

Obavy ze zneužívání zločinci přetrvávají

„Velké banky návrh zákona s nadšením přijaly jako způsob, jak jim usnadnit obchodování s digitálními aktivy. Na rozdíl od kryptoměn, jako je bitcoin, které nejsou kryty podkladovým aktivem, jsou stablecoiny vázány na aktiva, jako je americký dolar,“ uvedly The Financial Times.

Deník dodal, že banky se nicméně nadále obávají toho, že digitální aktiva mohou být finančním nástrojem pro trestnou činnost, což vyvolává otázky týkající se praní špinavých peněz a dodržování předpisů.

„Aby JPMorgan mohl poskytovat úvěry zajištěné přímo kryptoměnami, musel by vyřešit technický problém, jak nakládat s kryptoměnami zabavenými od klientů, kteří své úvěry nesplatili,“ poznamenal list.

Související témata:

Výběr článků

Načítám