Hlavní obsah

Jen čtyři z 18 balených vod vyhověly, mnohé obsahují nedovolené látky

20. 10. 2009, 16:41 – Praha • Aktualizováno 20. 10. 2009, 20:04

Příznivci vody z kohoutku dostali další argument pro prosazování natočené vody na úkor té balené. Pouze čtyři z 18 testovaných balených vod vyhověly kvalitativním požadavkům v testu provedeném občanským sdružením spotřebitelů Test.

Foto: Profimedia.cz

Článek

Nevyhovující balené vody obsahovaly například zvýšené množství cizorodých látek, nadlimitní obsah dusitanů, ale i látky jako arsen, olovo či nikl. Všechny testované vzorky vody z vodovodu zkouškou prošly, jen ve dvou případech měli odborníci vyhrady.

"Nápojářským velikánům se před lety podařil nebývalý kousek. Vsugerovali spotřebitelům, že jejich voda je lepší zdravější než voda z kohoutku. Že ona jediná pochází z lůna přírody. Že má očišťující účinky. Že dodává energii. Že ělo nabíjí vitalitou..." uvádí se ve zprávě, kterou časopis k testu vydal.

Mnozí lidé se po boomu balené vody začali vracet k té kohoutkové, výrobci balené vody na to reagovali kampaní, v níž mimo jiné uvádějí, že kohoutková voda může obsahovat zbytky hormonů a léčiv. 

Příznivci vody z kohoutku argumentují tím, že balená voda není čerstvá, její kvalitu může poškodit špatné skladování.

Balená voda má své využití především v případech, jako je cestování nebo v případě poruchy vodovodního řadu.
manažer testu Václav Beneš

Velkým argumentem je i cena. Zatímco litr vody z vodovodu vyjde na zhruba pět haléřů, stejné množství nejlevnější vody v PET láhvi se dá pořídit za téměř tři koruny v diskontních prodejnách, ale také za několik desítek korun v případě značkových vod ze zahraničí.

Podrobné výsledky testu jsou volně přístupné na internetové adrese www.dtest.cz. Kvůli velkému počtu požadavků může být server přetížen.

Testovaly se nejběžněji prodávané balené vody a voda z vodovodního řadu v pěti velkých českých městech. 

Proti testu se ihned ohradil Svaz minerálních vod. Interpretaci výsledků testu označil za tendenční. "Česká legislativa stanovuje pro pramenitou vodu daleko přísnější limity než pro pitnou vodu z kohoutku. Tyto dva odlišné produkty proto nelze srovnávat. Zatímco balená pramenitá a minerální voda jsou potraviny i podle naší a evropské legislativy, tj. platí pro jejich výrobu a značení zákon o potravinách a jeho prováděcí vyhlášky, tak pitná voda z vodovodu je služba, korigovaná jinou legislativou," uvedl svaz v prohlášení.

Více chloroformu a železa

Ve dvou testovaných vzorcích vody z kohoutku bylo nalezeno vyšší množství sledovaných látek. Výskyt chloroformu v pitné vodě z ostravského kohoutku sice převyšoval český limit, přesto byl hluboko pod požadavkem evropské směrnice. Pitná voda z Plzně pak obsahovala nadlimitní množství železa, což však není zdravotně nebezpečné.

Mezi výrobci balených vod a vodárenskými firmami se v posledních měsících přiostřil souboj o zákazníky. Obě konkurenční strany se na internetu i pomocí novinových inzerátů snaží spotřebitele přesvědčit, že právě jejich voda je pro ně nejlepší variantou.

V balených vodách jsou i závadné látky, tvrdí test

Podle časopisu Test se v některých vzorcích vod objevily i látky, které by v nich být neměly. "Ve výčtu provedených analýz nechybí ani látky zdravotně závažné, jejichž představiteli jsou dusičnany, dusitany, benzo(a)pyren, polycyklické aromatické uhlovodíky, chloroform, arsen, olovo, nikl a další," řekla v úterý k výsledkům testu šéfredaktorka časopisu Test Ida Rozová.

Svaz minerálních vod přitom nedávno právě absenci škodlivých látek označil za jednu z hlavních výhod balené vody proti vodě z kohoutku. Balená voda prý podléhá přísnějším limitům na obsah těchto látek. "Dosud nemáme k dispozici jediný důkaz o tom, že by pití balené vody přinášelo jakýkoli zdravotní benefit, srovnáváme-li samozřejmě vodu hygienicky nezávadnou," oponují stoupenci pití vody z kohoutku na webu www.vodovoda.cz

Proč kupujete balenou vodu (v%)
nechce návštěvě nabízet vodu z kohoutku20
je zdravější6
nechutná mi11
dává přednost sycené vodě11
voda z kohoutku je cítit chlorem6
neodpověděli46

"Balená voda má své využití především v případech, jako je cestování nebo v případě poruchy vodovodního řadu. Kupovat balenou vodu jako náhražku pitné vody z vodovodu je ekonomicky nevýhodné," řekl manažer Testu Václav Beneš. "Pitná voda z kohoutku je na rozdíl od vody balené vždy čerstvá," dodal.

Součástí testu byl i dotazník, proč lidé kupují balenou vodu a proč pijí vodu z kohoutku. Osmdesát procent lidí odpovědělo, že pije doma vodu z kohoutku. Čtyřicet šest procent lidí neumělo odpovědět na otázku, proč kupuje balenou vodu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků