Hlavní obsah

Italská vláda schválila plán záchrany nejstarší banky světa

23. 12. 2016, 11:13

Italská vláda schválila plán na záchranu banky Monte dei Paschi di Siena ohrožené nedostatkem kapitálu. Vytvořila záchranný fond ve výši 20 miliard eur (540 miliard korun), z něhož bude moci třetí největší italská banka a nejstarší banka světa čerpat, řekl v pátek premiér Paolo Gentiloni.

Foto: Max Rossi, Reuters

Historické sídlo banky Monte dei Paschi v italské Sieně.

Článek

Pád Monte Dei Paschi by ohrozil úspory tisíců Italů a mohl by vyvolat krizi v celém italském finančním sektoru.

"Dnešek je významným dnem pro Monte dei Paschi, dnem, kdy dochází k obratu a (banka) je schopna vrátit jistotu svým vkladatelům," prohlásil podle agentury Reuters Gentiloni na popůlnoční tiskové konferenci po skončení mimořádného jednání italského kabinetu. Monte dei Paschi krátce po tomto jednání uvedla, že o státní pomoc oficiálně požádá.

Nově vytvořený fond by měl sloužit bankám, které nebudou schopny zajistit si dostatečný kapitál pro svou existenci. Předpokládá se, že jako první z něj bude čerpat právě Monte dei Paschi, která je nejstarší bankovní institucí na světě.

Bance se tenčí hotovost

Podobně jako další italské banky se Monte dei Paschi potýká s velkým objemem nesplácených úvěrů. Ve středu varovala, že by do čtyř měsíců mohla vyčerpat veškerou svou hotovost. Ve čtvrtek oznámila krach svého plánu na získání potřebného kapitálu v objemu pěti miliard eur (135 miliard Kč) od soukromých investorů.

Monte dei Paschi potřebuje dodatečný kapitál, aby pokryla ztráty spojené s plánem odprodat špatné úvěry v objemu 27 miliard eur, jak požaduje Evropská centrální banka (ECB). Na získání kapitálu má italská banka čas do konce letošního roku, ECB tento měsíc odmítla její žádost o prodloužení lhůty. Monte dei Paschi v červenci neprošla evropskými zátěžovými testy, v nichž byla označena za nejslabší banku v Evropě.

Akcie Monte dei Paschi stále klesají, nyní se prodávají za 15 eur (405 korun). Přitom v roce 2007 měla akcie banky hodnotu přes 8000 eur (přes 216 tisíc korun).

Italská vláda uvedla, že podrobnosti plánu na záchranu banky založené v roce 1472 teprve budou vypracovány. "Tato záchrana bude vyžadovat nový podnikatelský plán, který budou muset schválit evropské úřady a který třetí největší italské bance umožní obnovit provoz na plný výkon," uvedl ministr hospodářství Pier Carlo Padoan.

Itálie je druhá nejzadluženější po Řecku

Mezi italské banky, které by v příštích měsících mohly mít rovněž potíže se získáním nového kapitálu od soukromých investorů, patří například Banca Popolare Di Vicenza, Veneto Banca a Banca Carige.

Vysoký objem nesplácených úvěrů v italském bankovním sektoru je pozůstatkem globální finanční krize z let 2008 a 2009. Hodnota špatných úvěrů v Itálii dosahuje částky 356 miliard eur (9,6 biliónu Kč), což odpovídá asi třetině jejich celkového objemu v eurozóně.

Italský parlament již ve středu schválil požadavek vlády, aby si mohla vypůjčit až 20 miliard eur na podporu bankovního sektoru. Pokud vláda celou tuto částku využije, zhorší to již tak napjatý stav veřejných financí. Italský veřejný dluh se nyní pohybuje kolem 133 procent hrubého domácího produktu, což je druhá nejvyšší úroveň v eurozóně po Řecku.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků