Hlavní obsah

Ikea zdraží

3. 11. 2021, 15:48

Hrubý zisk společnosti Inter Ikea, která je majitelem švédské nábytkářské značky Ikea, se v uplynulém finančním roce snížil o 16 procent na 1,71 miliardy eur (asi 44 miliard korun). Vyšší náklady na dopravu a suroviny totiž převážily nad růstem tržeb, uvedla ve středu firma. Dodala, že kvůli přetrvávajícím problémům v dodavatelském řetězci přikročí ke zvýšení cen.

Foto: Stephane Mahe, Reuters

Ikea

Článek

Inter Ikea poskytuje franšízu na obchody Ikea a má na starosti jejich zásobování, ze kterého pochází většina jejích zisků. Firma už minulý měsíc oznámila, že celkové tržby značky Ikea se ve finančním roce do 31. srpna zvýšily o šest procent na rekordních 41,9 miliardy eur (téměř 1,1 bilionu korun). K růstu tržeb přispěl mimo jiné prudký vzestup prodeje prostřednictvím internetu.

„Zásobovat obchody a sklady Ikea je obtížné. Výpadky v dodavatelském řetězci vedly k výraznému poklesu dostupnosti produktů, ze kterého se teprve musíme zotavit. Očekáváme, že to bude pokračovat i po značnou část tohoto finančního roku,“ uvedla firma.

Obchody mají volnou ruku ke zdražování

Finanční ředitel podniku Martin van Dam v rozhovoru s agenturou Reuters upozornil, že vzhledem k nedostatku surovin a růstu jejich cen i vzhledem k logistickým problémům bude v tomto finančním roce obtížné dosáhnout růstu.

Emotivní rozhodnutí. Ikea se loučí se svým legendárním katalogem

„Samozřejmě růst plánujeme, ale bude to znamenat velmi tvrdou práci v našem dodavatelském řetězci a s našimi dodavateli,“ prohlásil. Uvedl také, že majitelé obchodů Ikea budou mít určitou volnost v tom, do jaké míry se rozhodnou přenést zvýšení cen na zákazníky.

Většinu prodejen Ikea vlastní společnost Ingka Group. Ta minulý měsíc oznámila, že tržby v jejích prodejnách se v uplynulém finančním roce zvýšily o šest procent na 37,4 miliardy eur.

Ikea působí také v České republice, kde trhu nábytkářských sítí dominuje. Provozuje v Česku čtyři obchodní domy, dva v Praze, další v Brně a v Ostravě.

Reklama

Výběr článků