Článek
Jde o dosud nejvýraznější otevřený návrat íránských ropných dodávek přes Hormuz od začátku války. Průlivem před útokem USA a Izraele na Írán procházela pětina světové spotřeby ropy i zkapalněného zemního plynu.
Tankery vypluly z Chárgu, hlavního íránského exportního terminálu v Perském zálivu. Současný objem podle agentury Bloomberg doplňuje zhruba 20 milionů barelů, které Írán v poslední době vyvezl z přístavu Čáhbahár v Ománském zálivu.
Pomáhá tomu i změna na americké straně. Spojené státy minulý týden zrušily blokádu lodí mířících do íránských přístavů, která platila od poloviny dubna.
Neobnovuje se jen odchozí tok ropy, ale i opačný směr. Do Perského zálivu začínají znovu vplouvat prázdné tankery, které exportéři potřebují, pokud chtějí těžbu a nakládku zrychlit. Bez nových lodí by kvůli nedostatku volné kapacity nebylo možné vývoz dlouho držet ve vyšším tempu.
Dál vypínají transpondéry
Některá plavidla při průjezdu průlivem znovu vypínají transpondéry nebo se drží těsně při ománském pobřeží, což ukazuje, že region se sice otevírá, ale zdaleka ještě nepůsobí jako zcela normální trasa.
Podobný pohyb je vidět i u plynu. V pondělí signalizovaly průjezd Hormuzem do Perského zálivu také čtyři prázdné tankery se zkapalněným plynem LNG napojené na Katar. Pokud by cestu dokončily, šlo by o nejvyšší počet takových lodí za jediný den od začátku války na konci února.
To je důležité i pro Evropu a Asii, protože právě Katar patří mezi klíčové dodavatele LNG na světový trh.


