Hlavní obsah

Green Deal je mrtev, shodují se analytici po ruském útoku na Ukrajinu

24. 2. 2022, 18:08

Zelená dohoda pro Evropu neboli Green Deal v současné podobě podle analytiků kvůli rusko-ukrajinskému konfliktu skončila. Dekarbonizace bude sice pokračovat, ale na mnohem racionálnějším a pragmatičtějším půdorysu. Důraz bude podle analytiků mnohem více směřovat na větší soběstačnost Evropské unie v energetice.

Foto: Michael Sohn, ČTK/AP

Ilustrační foto

Článek

V rámci tzv. Zelené dohody přijala Evropská komise návrhy na uzpůsobení politiky Evropské unie v otázkách klimatu, energetiky, dopravy a zdanění, tak aby se státy mohly podílet na snižování emisí skleníkových plynů do roku 2030 alespoň o 55 procent ve srovnání s rokem 1990. Komise chce do roku 2050 udělat z Evropy „první klimaticky neutrální kontinent“.

„Green Deal skončil. Dodávky z jaderných a uhelných elektráren měl nahradit ruský levný plyn. Ten nebude a LNG (zkapalnělý zemní plyn) je třikrát dražší než ruský plyn, a bude to více. Trh využije výpadky ruské ropy a ceny se zvýší,“ uvedl Vladimír Štěpán z poradenské firmy ENAS.

Rovněž ředitel strategie EGÚ Brno Michal Macenauer předpokládá konec Zelené dohody v současné podobě. V nejbližších letech podle něj výrazně vzroste využití uhlí i s obnovením výroby v uzavíraných a některých uzavřených elektrárnách.

PŘEHLEDNĚ: Fakta k zelenému jádru a plynu

Ekonomika

„Evropa bude také výrazně diverzifikovat dodávky zemního plynu. Zároveň se bude snažit období navýšeného využití plynu co nejvíce zkrátit. Ne však již dominantně pod ideologií boje se změnou klimatu, ale z řádově důležitějšího důvodu zajištění vlastního přežití. Náhradou bude z části biomasa, z části energie okolí, jako tepelná čerpadla, z části uhlí a z části jaderná energie, která bude realizována i v menším formátu,“ řekl.

Konec obchodu s emisními povolenkami?

Macenauer dále počítá s tím, že se zřejmě uskuteční revize systému obchodování s emisními povolenkami. Systém by mohl podle něj i přestat být využíván. Dále nastane příklon k jaderné energetice, změní se strategie zvyšování výroby energie z obnovitelných zdrojů.

Paříž láká Prahu na svůj program jádra

Zahraniční

Právě obnovitelné zdroje jsou podle předsedy Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpána Chalupy nejrychlejší a nejlevnější cestou, jak s domácími i evropskými energetickými zdroji nahradit ruské.

V důsledku invaze ruských vojsk na Ukrajinu a možných výpadků dodávek ropy a zemního plynu bude podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora dočasně třeba na Green Deal zapomenout a více elektřiny a tepla vyrábět ze zbývajících uhelných zdrojů. „Koneckonců tento trend se objevil už v závěru minulého roku,“ doplnil.

Reklama

Související témata:

Výběr článků