Hlavní obsah

Firma NWT, která ukončila dodávky teplárně v Břeclavi, na sebe podala návrh na insolvenci

13. 10. 2022, 10:50

Společnost NWT z Hulína na Kroměřížsku, která dodávala plyn městské teplárně v Břeclavi a také ve Vrbně pod Pradědem, na sebe podala insolvenční návrh kvůli tomu, že se dostala do platební neschopnosti. Nedávno jednostranně ukončila dodávky plynu oběma městům, kvůli čemuž se části jejich obyvatel násobně zvýší cena tepla. Firma navrhuje reorganizaci, vyplývá z insolvenčního rejstříku. Na návrh upozornila v tiskové zprávě.

Foto: Novinky

Ilustrační foto.

Článek

V ní také uvedla, že se chce restrukturalizovat tak, aby pokračovaly životaschopné projekty, byla zachována zaměstnanost a věřitelé mohli být v maximální míře uspokojeni. V uplynulých dnech NWT vedla jednání se strategickými investory a bude v nich pokračovat. Firma také uvedla, že pokračuje v podnikatelské činnosti a insolvenční návrh se nemá většiny zákazníků dotknout.

„Se zákazníky, jichž se insolvence dotkne, bude firma jednat prostřednictvím obchodních zástupců s cílem nalézt individuální řešení jejich situace,“ uvedla mluvčí Michaela Vávrová. Ještě před podáním návrhu firma jednala s největšími věřiteli, ale podle tiskové zprávy se nepodařilo nalézt řešení, které by odvrátilo úpadek.

Například Teplo Břeclav poslalo NWT v pondělí předžalobní výzvu k zaplacení dlužných 750 000 korun, což je přeplatek za srpnovou dodávku plynu. Smlouvu o dodávkách plynu uzavřelo v roce 2020, a to pro léta 2022 a 2023. Podle jednatele Martina Martáka se však už na konci roku 2021 NWT na teplárenskou společnost obrátila s žádostí o zvýšení ceny kvůli výraznému růstu ceny plynu.

Tisícům obyvatel Břeclavi pětinásobně zdražilo teplo

Teplo Břeclav přistoupila na zvýšení ceny o 30 procent, přičemž NWT se podle jednatele zavázala, že jakékoli další riziko podstatné změny okolností jde k tíži NWT. Ta minulý týden uvedla, že musela ukončit smlouvy v Břeclavi a Vrbně, protože kvůli válce na Ukrajině je nedostatek plynu a zvýšila se cena. Na spotové ceny teplárenské firmy nepřistoupily.

Firma má 200 zaměstnanců, existuje od roku 1992. „Při reorganizaci se společnost bude snažit nalézt pro zaměstnance pozice v divizích, které zůstanou zachovány. Požádala také o součinnost úřad práce ve Zlíně při hledání práce pro zaměstnance působící v projektech, které budou utlumeny,“ uvedla Vávrová.

V roce 2020 firma dosáhla obratu 2,2 miliardy korun a zisku 28 milionů korun, loni byl obrat dokonce 3,2 miliardy a zisk ještě téměř o dva miliony vyšší. Kromě dodávek energií se zabývá výstavbou velkých skleníků, pasivních domů, bioplynových stanic, fotovoltaických elektráren či správě a outsorcingu informačních technologií.

Reklama

Související témata:

Výběr článků