Hlavní obsah

Firma Key Investments, které svěřily peníze i Praha 6 a 10, je v konkurzu

24. 10. 2012, 19:56

Městský soud v Praze v úterý prohlásil konkurz na společnost Key Investments, které své peníze svěřily i některé pražské městské části. Vyplývá to z Insolvenčním rejstříku. Věřitelé po firmě v insolvenčním řízení požadovali stovky miliónů korun, insolvenční správce Jiří Švihla už dříve neuznal pohledávky Prahy 6 a Prahy 10.

Foto: Profimedia.cz

Článek

Návrh na insolvenci na sebe koncem června podala sama Key Investments s odůvodněním, že cenné papíry, které pro klienty spravovala, jsou takřka zcela převedeny jinam. V insolvenčním řízení bylo přihlášeno 12 pohledávek, insolvenční správce jich plně uznal osm a jednu částečně za celkem zhruba 52 milionů korun.

"Řešení úpadku dlužníka konkurzem spočívá v tom, že zjištěné pohledávky věřitelů se zásadně uspokojují poměrně, a to z výnosu majetkové podstaty," píše se v usnesení soudu. Firma už ale žádný majetek nemá, uvedl ve středu na webu Český rozhlas Radiožurnál.

Největší uznanou pohledávkou v insolvenčním řízení je 51,5 miliónu korun akciové společnosti Sokolovská uhelná, právní nástupce. Insolvenční správce Švihla naopak neuznal pohledávku 8,66 milionu korun Městské části Praha 6 a odmítl také pohledávku 216,63 miliónu Kč Prahy 10.

Název firmy zazněl i u případů Grosse a Kocourka

Praha 6 přihlásila v insolvenčním řízení jen malou část peněz, které po Key Investments požaduje. Firma pro ni podle dřívějších informací spravovala 190 miliónů korun. Všechny investované peníze včetně úroků, celkem 206,8 miliónu korun, vyplatila firma ještě před návrhem na insolvenci Praze 13.

Praha 10 proto loni v létě na představenstvo společnosti podala trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu zvýhodnění jednoho z věřitelů. Key Investments podle ČRo čelí i dalším trestním oznámením.

Firma Key Investments, dříve SI Asset Management, vznikla v roce 1999. Činnost obchodníka s cennými papíry ukončila loni v dubnu. Do povědomí veřejnosti se dostala v roce 2007 kvůli údajnému zapojení do akciových obchodů bývalého premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) a také spekulacím o kapitálové účasti v pražském fotbalovém klubu Slavia.

O firmě se hovořilo i v souvislosti s investicemi matky ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS). Kauza loni v listopadu vyvrcholila jeho odchodem z vlády.

Reklama

Související témata:

Výběr článků