Hlavní obsah

Fed ukončil nákupy dluhopisů, celkem ho stály 80 biliónů korun

29. 10. 2014, 19:09 – Washington • Aktualizováno 29. 10. 2014, 19:51

Americká centrální banka (Fed) ve středu podle očekávání oznámila ukončení nákupů dluhopisů, jimiž od finanční krize podporovala ekonomiku. Od konce roku 2008 nasměroval do ekonomiky ve třech fázích nákupů státních a hypotečních dluhopisů celkem 3,7 biliónu dolarů (zhruba 80 biliónů Kč).

Foto: Gary Cameron, Reuters

Šéfka Fedu Janet Yellenová

Článek

V rámci třetího programu nákupů dluhopisů Fed od počátku loňského roku naléval do ekonomiky až 85 miliard dolarů měsíčně a tyto nákupy začal omezovat loni v prosinci.

Fed v prohlášení vydaném po zasedání svého měnového výboru vyjádřil důvěru v další oživování ekonomiky i přes útlum v některých velkých ekonomikách světa. "Výbor dál pozoruje v ekonomice dostatečnou sílu, která bude podporovat další směřování k maximální zaměstnanosti v situaci cenové stability," uvedl Fed. Dodal, že trh práce se nadále zlepšuje.

Ohledně úrokových sazeb Fed dal opět najevo, že s jejich zvyšováním spěchat nebude. Konkrétně sdělil, že základní krátkodobé sazby zůstanou po ukončení nákupů dluhopisů ještě "značnou dobu" nízké. Jejich zvyšování pak bude záviset na vývoji ekonomických údajů, sdělil Fed.

I přes ukončení nákupů dluhopisů, které bylo hlavním nástrojem nestandardního "kvantitativního uvolňování", má měnová politika Fedu nadále daleko do normálního stavu. Základní úroková sazba zůstává od prosince 2008 prakticky na nule a rozvaha Fedu se kvůli nákupům dluhopisů zvýšila na více než čtyři bilióny dolarů, což je osminásobek úrovně před krizí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků