Hlavní obsah

Dohoda o brexitu je dobrou zprávou pro českou ekonomiku

Čtvrteční dohoda mezi EU a Velkou Británií o podobě budoucích vztahů po konci přechodného období po brexitu je dobrou zprávou pro českou ekonomiku. Shodla se na tom většina analytiků, které oslovila ČTK. Dosavadní nejistota byla podle nich pro podnikatele problém.

Foto: Frank Augstein, ČTK/AP

Ilustrační foto

Článek

„Dotažení dohody je v každém případě dobrou zprávou z hlediska české ekonomiky. Pokud by dotažena nebyla, tak třeba ti z Čechů, kteří rádi nakupují v obchodech Marks, by si ze dne na den, po letošním Silvestru, připlatili ze stejné zboží až o desítky procent víc,” uvedl hlavní analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda.

S problémy by se podle něj po Novém roce potýkali hlavně čeští vývozci. „Británie je po Francii druhým největším odbytištěm českého exportu mezi zeměmi, se kterými ČR přímo nesousedí. Celkově je pátou nejvýznamnější exportní destinací, přičemž v nedávné době z hlediska svého významu v tomto ohledu přechodně předčila právě i zmíněnou Francii,” podotkl Kovanda.

Spokojenost a úleva. Evropská unie a Británie se dohodly na podobě budoucích vztahů

Evropa

V běžných letech, která nejsou poznamenána koronavirovou krizí, se podle něj do Británie z Česka ročně vyveze zboží za více než 200 miliard korun. Uvedl, že kromě firem z automobilového průmyslu se na ostrovy ČR vyváží také třeba cukrovinky. „Například holešovský závod Nestlé vyveze do Británie ročně zhruba 3500 tun želatinových bonbonů. Pokud by jednání mezi Londýnem a Bruselem skončila nezdarem, kvůli zavedenému clu byly by holešovské želatinové bonbony v Británii od ledna příštího roku až o třetinu dražší než teď. Takže by tam o ně dramaticky klesl zájem,” dodal Kovanda.

Studenti to budou mít těžší

Hlavní ekonom společnosti Natland Petr Bartoň řekl, že pro Česko jako průmyslovou zemi je důležitá především dohoda o průmyslu. Oznámená dohoda podle něj pozitivně ovlivní také ceny produktů, které právě dnes, na Štědrý den Češi vyhledávají. „Dohoda o rybolovu znamená, že v Evropě budou v příštích letech levnější ryby než bez dohody. Čeští kapři jsou substitutem pro mořské ryby, a tak díky dohodě budou i vánoční kapři relativně levnější,” uvedl.

Neobává se ani oznámení týkajícího se školství. „Zdá se, že českým studentům se ztíží výměnné semestrální pobyty na britských univerzitách, Británie patrně vystupuje z programu Erasmus. Ale i to může mít pozitivní část — namísto půlročních pobytů tam o to více českých studentů možná odjede na celé studium,” podotkl.

Na vzájemný obchod mezi EU a Británii bude podle něj mít nicméně vliv takzvané mimocelní ochranářství — tj. nárůst formulářů, hlášení a administrativy. „Zatímco evropské papírování je vyhlášené a čeští dovozci s ním budou muset počítat hned od ledna, britské papírování pro české vývozce bude jednodušší a zavede se zřejmě až někdy v létě,” dodal.

Na vyšší náklady a papírování upozornil také Luděk Procházka, ředitel společnosti Gerlach, která je největším českým poskytovatelem celních služeb. „Všem vývozcům i dovozcům od ledna přibude povinnost předkládat celní prohlášení. Postupně se také změní označování výrobků pro britský trh. Návrat hranic přinese zdržení na přechodech, které prodlouží a prodraží přepravu,” uvedl.

Okamžité dopady dohody o brexitu: Ropa zlevňuje

Ekonomika

Reklama

Výběr článků

Načítám