Článek
Jen za poslední měsíc klesly ceny kakaa skoro o patnáct procent, a to na zhruba 8200 dolarů (172 tisíc Kč) za tunu.
„Je to způsobeno primárně příznivým počasím a dešti v klíčových pěstitelských oblastech západní Afriky, což zmírňuje dřívější obavy z nedostatku,“ uvedl mluvčí Potravinářské komory Marek Zemánek. I tak ale ceny zůstávají vysoké nejen pro zpracovatele, ale i pro zákazníky.
„V červenci stojí mléčná stogramová čokoláda Milka běžně v průměru šedesát pět korun, ještě loni ale byla běžná cena v průměru o dvacet korun nižší,“ uvedla datová analytička cenového srovnávače Kupi Monika Kopčilová.
Během posledního roku navíc výrobce Mondelēz některé druhy milky o desetinu zmenšil.
„Doporučené ceny našich výrobků v posledních měsících nezvládly ani z poloviny pokrýt nárůst cen kakaa na trhu, kterému jsme od konce roku 2023 čelili. Ačkoli aktuální vývoj přináší uvolnění tlaku na výrobce čokolád, ceny kakaa se stále pohybují na více než trojnásobku dlouhodobého průměru,“ uvedla Tereza Procházková, mluvčí společnosti Nestlé, která vyrábí například čokolády Orion či Studentská pečeť.
Čokoláda nezlevní
Podle analytiků pokles cen kakaa ani vyhlídky na lepší úrodu spotřebitelé na konečných cenách čokolády zatím nepocítí.
„Podle dynamiky zdražování cen kakaových výrobků v posledních letech se nedá čekat brzké zlevňování. Naopak jejich ceny v maloobchodní síti stále rostou na základě rekordního vzestupu cen v posledních letech. Zlevnění kakaa, pokud bude dlouhodobé, by ale mohlo růst cen zastavit,“ uvedl hlavní analytik XTB Jiří Tyleček. Mnoho podniků navíc nakoupilo kakao za vysoké ceny během rekordních nárůstů a drahé zásoby teď musí prodat.
Anketa
V Ghaně a Pobřeží slonoviny se pěstují téměř tři čtvrtiny globální produkce kakaa. „Ceny vyčkávají na příchod hlavní sklizně v západní Africe na podzim, která zatím poprvé po několika letech vypadá příznivě. Nicméně trh se čtyři roky pral s deficity a ani v případě příznivé sklizně se nepodaří doplnit vyčerpané zásoby, které jsou na historickém minimu,“ dodal Tyleček.
Právě koncentrace produkce do několika málo zemí světa je jedním z faktorů, který negativně působí na ceny kakaa.
Ty navíc ovlivňuje i politická situace. Pěstitelé na Pobřeží slonoviny mají v posledních měsících problém vůbec něco vydělat. Potýkají se s pašeráky, kteří kakaové boby nelegálně převážejí do sousedních zemí, kde za ně kasírují i trojnásobek toho, co by dostali doma.
Negativní vliv na ceny kakaa by mohlo podle Zemánka mít i nařízení Evropské unie o odlesňování, které vstoupí v platnost koncem roku. „Bude pro podniky znamenat dodatečné náklady spojené s prokazováním, že kakao nepochází z oblastí, které byly odlesněny po určitém datu,“ dodal mluvčí.