Hlavní obsah

ČNB už utratila na intervencích proti koruně 400 miliard

7. 1. 2016, 10:04 • Aktualizováno 7. 1. 2016, 12:24

Česká národní banka (ČNB) loni v listopadu na devizovém trhu intervenovala proti posilující koruně v objemu zhruba 10 miliard korun, informovala ve čtvrtek. Intervence zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž hranice 27 Kč/EUR. Od té doby tak ČNB intervenovala za zhruba 400 miliard korun.

Foto: Milan Malíček, Právo

Ilustrační foto

Článek

V listopadu 2013 centrální banka nakoupila eura za zhruba 200 miliard korun. Další intervence přišla loni v červenci, kdy nakoupila více než miliardu eur za zhruba 28 miliard korun. Poté v srpnu koupila eura za zhruba 100 miliard korun a v září za 63 miliard korun. V říjnu centrální banka na trhu neintervenovala. V listopadu centrální banka utratila za 369 miliónů eur zhruba 10 miliard korun.

Již dříve představitelé ČNB uvedli, že dopady intervencí do finančního hospodaření centrální banky nejsou podstatné. Primárním cílem ČNB je totiž udržovat cenovou stabilitu.

"Intervence také nemají žádné přímé dopady do veřejných rozpočtů, protože případné účetní kurzové ztráty z devizových rezerv bude ČNB bez problémů schopna uhradit ze svých budoucích zisků, jak dokládá i naše vlastní historická zkušenost," uvedl již dříve ředitel sekce měnové ČNB Tomáš Holub.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Guvernér ČNB Miroslav Singer v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

V polovině prosince Bankovní rada ČNB zopakovala, že pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí přijde okolo konce roku 2016. Samotná prognóza ČNB počítá s intervenčním režimem do konce roku 2016.

Inflace totiž bude po většinu tohoto roku nízká a až v roce 2017 se bude pohybovat mírně nad dvouprocentním inflačním cílem ČNB. Podle některých ekonomů ovšem může centrální banka prodloužit kurzový závazek až do jara 2017.

Rezervy mimořádně rostou

Devizové rezervy ČNB za loňský rok stouply o 14,6 miliardy eur, což je nebývalý objem. V dřívějších letech totiž rostly nejvýše o jednotky miliard eur. V korunovém vyjádření stouply devizové rezervy loni téměř o 364 miliard na 1,608 biliónu korun.

„Celkové devizové rezervy nyní odpovídají zhruba 36 procentům tuzemského hrubého domácího produktu. Při zahájení intervenčního režimu představovaly zhruba 22 procent HDP. Nutno však říci, že devizové rezervy narůstají i z jiných důvodů, než je právě intervenční oslabování české měny,” řekl ekonom Lukáš Kovanda ze společnosti Roklen.

„Další zintenzivnění akumulace rezerv v souvislosti s intervenčním režimem lze očekávat v letošním roce ruku v ruce s tím, jak budou sílit spekulace devizových obchodníků ohledně změny na postu guvernéra ČNB a ohledně potenciálního ukončení intervenčního režimu,” dodal.

Reklama

Související články

Výběr článků