Hlavní obsah

Čínská centrální banka napumpovala na trh půl biliónu

26. 8. 2015, 13:59

Čínská centrální banka ve středu na mezibankovní trh napumpovala zhruba 140 miliard jüanů (21,8 miliardy USD; 515,8 miliardy korun) v podobě krátkodobé likvidity. Splatnost půjček je šest dní a průměrná úroková sazba činí 2,3 procenta. Banka tím chce podpořit ekonomiku a stabilizovat situaci na trhu, kde v minulých dnech prudce klesaly ceny akcií.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Bankovní úřednice počítá čínské jüany

Článek

Centrální banka rozšířila nástroje měnové politiky o nabídku krátkodobých úvěrů z programu SLO (short-term liquidity operations) již v roce 2013. Nejběžnější jsou podle agentury Reuters jednodenní až třídenní přímé úvěry komerčním bankám, občas se používají také půjčky s jinou dobou splatnosti.

Burzy v Číně v závěru obchodování oslabují, ovšem výrazně méně než začátkem týdne. Index CSI300, který zahrnuje 300 největších firem v Šanghaji a Šenčenu, klesá zhruba o půl procenta.

Čínská centrální banka již v úterý s cílem podpořit ekonomický růst snížila základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu a požadavek na minimální rezervy komerčních bank o 0,5 procentního bodu. Snížení požadovaného objemu rezerv podle odhadů analytiků znamená, že by ekonomika mohla dostat dodatečnou finanční injekci 650 miliard jüanů (2,4 biliónu Kč). [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Výběr článků