Hlavní obsah

Čína zakázala používat nejnovější Windows ve veřejném sektoru

20. 5. 2014, 12:55

Čínské úřady zakázaly používat u počítačů ve veřejném sektoru program Windows 8, což je nejnovější operační systém americké společnosti Microsoft. Zdůvodnily to snahou o úspory energie a zajištění počítačové bezpečnosti, uvedla v úterý agentura Reuters.

Foto: Reuters

Šéf Microsoftu Steve Ballmer v New Yorku na akci k uvedení Windows 8

Článek

Čína je pro největšího světového producenta operačních systémů osobních počítačů už dlouho velmi nesnadným trhem.

Čínské středisko pro centrální vládní nákupy vydalo zákaz instalovat Windows 8 do vládních počítačů v rámci oběžníku o využívání energeticky úsporných produktů.

Podle oficiální tiskové agentury Nová Čína má tento krok zajistit bezpečnost počítačů poté, co Microsoft v dubnu ukončil technickou podporu systému Windows XP, který se v Číně široce používá. Ukončení podpory 13 let starých XP vystavilo jejich uživatele hrozbě virů a útoků.

Microsoft na čínském trhu zaostává za jinými částmi světa. Bývalý šéf společnosti Steve Ballmer zaměstnancům v roce 2011 údajně řekl, že kvůli pirátství vydělává Microsoft v Číně méně než například v Nizozemsku, třebaže na čínském trhu se prodá zhruba stejně počítačů jako v USA.

"Čínské rozhodnutí zakázat Windows 8 ve veřejných zakázkách maří snahu Microsoftu nahradit XP tímto systémem," uvedla k tomu firma Canalys. Odhadla, že systém XP má na čínském trhu stolních počítačů stále kolem 50 procent uživatelů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků