Hlavní obsah

Česko má rekordních 21 400 dolarových milionářů

9. 9. 2015, 11:47 • Aktualizováno 9. 9. 2015, 12:25

V Česku loni vzrostl počet dolarových milionářů o deset procent na rekordních 21 400 lidí. V zemi jich přibývá výrazně rychleji, než je celosvětový průměr, vyplývá ze zprávy firem Capgemini a RBC Wealth Management.

Foto: Choi Bu-Seok, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Čeští dolaroví milionáři jsou z 80 procent vysokoškoláci, jejich průměrný věk je těsně nad padesátkou, uvedl průzkum J Bank. Většinou jsou to majitelé firem, vedoucí pracovníci a podnikatelé.

Dolaroví milionáři jsou definováni jako ti, kteří mají investovatelné jmění milión dolarů (24,3 miliónu korun) a více, a to bez hodnoty hlavního bydliště, sběratelských předmětů, spotřebního materiálu a zboží dlouhodobé potřeby.

„Rok 2014 byl šestým rokem v řadě, kdy rostl počet a bohatství dolarových milionářů. Vysoká výnosnost vlastního kapitálu a výkonnost ekonomiky umožnily růst bohatství o zhruba sedm procent, což navazuje na dvouciferný růst z minulého roku," uvedl ředitel české Capgemini Zdeněk Přibyl.

K rychlému růstu v ČR přispívá růst reálného HDP, státní úspory, růst cen nemovitostí a historicky nejvyšší přebytek zahraničního obchodu.

Nejvíc boháčů má Čína a USA

Na celém světě se počet dolarových milionářů zvýšil o 920 tisíc lidí na 14,6 miliónu. Jejich celkové bohatství díky zlepšení ekonomiky a příznivému vývoji akciových trhů vzrostlo o sedm procent na rekordních 56,4 biliónu dolarů.

Převážná většina dolarových milionářů je poměrně rovnoměrně rozložena mezi Severní Ameriku, Evropu a Asii a Tichomoří, podobně je tomu i s jejich bohatstvím. Oblast Asie a Tichomoří je ale regionem s nejrychlejším růstem bohatstvím a v počtu dolarových milionářů mírně předstihla i Severní Ameriku. Při výhledu na několik dalších let Capgemini očekává, že Evropa bude ekonomicky posilovat a významně zde poroste počet dolarových milionářů i jejich bohatství.

Z hlediska jednotlivých zemí více než polovina (52 procent) globálního růstu dolarových milionářů byla v Číně a USA. Největší nárůst jejich počtu zaznamenala Indie (26 procent), důvodem byla situace na akciových trzích a snížení nákladů na důležitý dovoz ropy. Následovala Čína s růstem počtu dolarových milionářů o 17 procent. Rychlý růst v Asii a Tichomoří a Severní Americe kontrastoval se situací v Latinské Americe, která je jediným regionem s poklesem počtu dolarových milionářů (o dvě procenta). V Evropě počet dolarových milionářů stoupl o čtyři procenta.

Peníze drží v akciích

Akcie předstihly v uplynulém roce hotovost jako nejoblíbenější formu jmění dolarových milionářů (27 procent z portfolia). Celkem 26 procent svého majetku drží v hotovosti, důvodem je především snaha o zachování stejného životního stylu. Zbytek bohatství mají v nemovitostech (20 procent), pevných výnosech (16 procent) a alternativních investicích (10 procent).

Dolaroví milionáři mají i nadále zájem investovat své bohatství, odborné znalosti a čas do pozitivního sociálního dopadu. Celkem 92 procent z nich to vidí jako důležitou věc.

Reklama

Výběr článků