Hlavní obsah

Česká pošta se zbaví manažerů a zvýší platy zaměstnancům

5. 3. 2019, 10:47

Česká pošta zvýší od dubna tarifní mzdy svých zaměstnanců o deset procent. Za první tři měsíce pak zaměstnanci dostanou mimořádné odměny. Podnik zároveň během roku zredukuje počet zaměstnanců v manažerských a administrativních pozicích o 15 procent, což by mělo přinést úspory až 120 milionů korun ročně. Po úterním jednání dozorčí rady to oznámil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

Česká pošta zvýší od dubna tarifní mzdy svých zaměstnanců o deset procent.

Článek

Současná průměrná mzda zaměstnanců státního podniku je kolem 24 900 korun, o více než 7000 korun nižší než celorepubliková průměrná mzda.

Společnost chce pomocí plošného zvýšení mezd zastavit fluktuaci zaměstnanců v podniku. Loni činila 26 procent, letos se podle odhadů zvýší na 28 procent.

Pošta bude pokračovat ve snižování počtu manažerů a administrativních pracovníků. Mělo by se to v letošním roce týkat asi 150 lidí.

Dozorčí rada také zadala generálnímu řediteli Romanu Knapovi úkol vytvořit plán restrukturalizace podniku, po níž by se mělo hospodaření společnosti do tří let vrátit do kladných čísel. Hospodaření společnosti za loňský bylo podle odhadů ztrátové.

Knap chce mimo jiné snížit náklady na provoz poboček v centrech měst, které často sídlí v historických budovách s vysokým nájmem. Podle něj je možné například přesouvat pobočky do obchodních center, které patří k nejnavštěvovanějším a nájem je v nich nižší. Pošta bude také pokračovat v prodeji nemovitostí.

Česká pošta od března zásadně změnila ceny balíkových zásilek. Zatímco doposud se cena balíků určovala podle hmotnosti, nově si pošta účtuje peníze v závislosti na velikosti balíčku. Česká pošta tvrdí, že kdo nová pravidla pochopí a dodrží, zaplatí méně. Podle zjištění Práva však nejběžnější zásilky podražily o desítky korun.

Reklama

Výběr článků