Hlavní obsah

Česká ekonomika se letos propadne o 7,8 procenta, předpokládá EK

7. 7. 2020, 11:34
Novinky, bož

Česká ekonomika se letos v souvislosti s globální pandemií covidu-19 propadne o 7,8 procenta. Počítá s tím aktuální prognóza Evropské komise (EK) zveřejněná v úterý. Odhad vývoje české ekonomiky tak EK zhoršila o 1,6 procentního bodu.

Foto: Martin Havelka, Novinky

Roční vývoj HDP

Článek

Ačkoli českou ekonomiku čeká oživení v roce 2021, podle EK zůstane hrubý domácí produkt (HDP) Česka pod předkrizovou úrovní. Zvýšit by se měl o 4,5 procenta, ještě na jaře komise počítala v roce 2021 s růstem o pět procent.

Zásadní podíl na propadu ekonomiky bude mít situace v automobilovém průmyslu. Právě útlum výroby v této oblasti v důsledku nucených odstávek měl významný podíl na propadu české průmyslové produkci v dubnu a květnu.

V následujících měsících se podle komise také projeví pokles poptávky v dalších evropských zemích.

Centrální banka: Oživení francouzské ekonomiky překonává očekávání

Koronavirus

„Ekonomika by se měla postupně zotavovat od třetího čtvrtletí dále, ale dopad na služby jako pohostinství, turismus nebo doprava může být přetrvávat déle,” uvedla komise.

Ekonomika celé evropské sedmadvacítky se podle odhadu propadne o 8,3 procenta, načež v roce 2021 poroste o 5,8 procenta. Jde o zhoršení odhadu oproti jarní prognóze, kde EK počítala s propadem jen o 7,7 procenta.

„Ekonomický dopad karantény je závažnější, než jsme původně očekávali. I nadále se pohybujeme v rozbouřeném oceánu a čelíme množství rizik včetně další vlny infekce,” komentoval aktuální prognózu viceprezident EK pro oblast hospodářství Valdis Dombrovskis.

Reklama

Související články

Česká ekonomika poklesla o 3,4 procenta

30. 6. 2020, 10:03

Hrubý domácí produkt (HDP) Česka v prvním čtvrtletí letošního roku klesl ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 3,4 procenta. Vyplynulo to ze zpřesněného odhadu...

Výběr článků