Hlavní obsah

Cena nafty skokově roste. Do dvou týdnů může stát až 45 korun za litr

Řidiči se při pohledu na ceny u čerpacích stanic nestačí divit. Prudce zdražující ropa žene pohonné hmoty každým dnem výš, u nafty dokonce o více než korunu za litr. Už v pondělí by její průměrná cena mohla dosáhnout 40 korun a do dvou týdnů i úrovně 45 korun.

Foto: ČTK

Ilustrační foto

Článek

„V pondělí to už určitě bude čtyřicet korun. Růst cen ještě bude pokračovat,“ řekl Novinkám analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček podotkl, že v pondělí ráno cena severomořské ropy Brent vyskočila až ke 120 dolarům za barel.

„Pak zase klesla ke 106 dolarům, ale ještě v pátek jsme se pohybovali kolem 90 dolarů. V České republice vidíme, že ceny u čerpacích stanic velice rychle reagují a ke skokovému růstu cen bude docházet i nadále. Úrovně kolem čtyřiceti korun u nafty se dostaneme hned na počátku týdne,“ řekl Novinkám.

U některých pump se ale nafta za čtyřicet korun prodávala už o víkendu. Od útoku USA a Izraele na Írán už benzín podražil o 2,50 Kč za litr a nafta o více než pět korun. Tím to však nekončí.

„Teď se budeme bavit o tom, zda cena nafty v nejbližších dvou týdnech nevyskočí až na 45 korun za litr,“ prohlásil Tomčiak.

U benzínu bude podle něj zdražování mírnější, během tohoto týdne nejméně o korunu za litr.

Anketa

Omezujete kvůli vysokým cenám benzinu a nafty jízdu autem?
Ano
45,7 %
Ne
54,3 %
Celkem hlasovalo 2580 čtenářů.

Velký růst cen nafty je podle něj dán mimo jiné tím, že je jí na trhu nedostatek.

„Rafinérie v Perském zálivu kromě ropy exportovaly také dost nafty a ta teď kromě Evropy chybí i v Asii,“ upozornil.

Přepravovala se Hormuzským průlivem, kde ale kvůli válce provoz podle Křečka poklesl asi na desetinu.

A tak rostou marže rafinérií. Velkoobchodní marže jsou podle Tomčiaka u nafty už stejně vysoké jako při energetické krizi v roce 2022. Tehdy po útoku Ruska na Ukrajinu nafta podražila během zhruba dvou týdnů z úrovně kolem 36 korun až k padesáti korunám za litr.

Její pětidenní průměr je podle něj v současnosti 55 dolarů za barel, když normální úroveň je kolem 12 dolarů za barel. Teď je tak marže téměř šestinásobná.

Ceny ropy se promítnou i do cen zboží a služeb

„V roce 2022 nejdříve vyskočila na asi 60 dolarů za barel a pak na podzim na 75 dolarů. Ještě tedy nejsme na maximu, ale už se mu blížíme. Pokud v nejbližších dnech bude eskalace konfliktu pokračovat a bude stále uzavřený Hormuzský průliv, marže u nafty bude stoupat,“ dodal.

Analytik společnosti Purple Trading Petr Lajsek uvedl, že záležet bude na tom, jak dlouho se ropa Brent udrží kolem úrovně 110 dolarů za barel.

„Když byla ropa naposledy na podobných úrovních kolem léta 2022, stál benzín v Česku kolem 47 korun za litr a nafta se pohybovala přibližně u 48 korun za litr,“ uvedl.

Takový vývoj by měl podle jeho slov výrazný dopad nejen na domácnosti, ale i na celou ekonomiku. Pohonné hmoty jsou jedním z nejrychlejších kanálů, kterými se růst cen energií přelévá do inflace.

„Každé výrazné zdražení ropy podražuje dopravu, logistiku i výrobu a postupně se promítá do cen zboží a služeb. Růst cen ropy nad 100 dolarů může zvýšit inflaci v USA i Evropě o více než jedno procento,“ dodal.

Související témata:

Výběr článků

Načítám