Hlavní obsah

Buffett investuje do čipů. Berkshire koupila podíl v tchajwanské firmě TSMC

15. 11. 2022, 9:55

Americká investiční společnost Berkshire Hathaway koupila za více než 4,1 miliardy dolarů (96 miliard Kč) podíl v tchajwanském výrobci čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC). Uvedla to agentura Reuters, která se odvolává na sdělení firmy pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Konglomerát investora a miliardáře Warrena Buffetta jen zřídka nakupuje cenné papíry technologických firem.

Foto: Rick Wilking, Reuters

Warren Buffett

Článek

Berkshire v pondělí uvedla, že vlastní asi 60,1 milionu amerických depozitních akcií (ADS) společnosti Taiwan Semiconductor.

Zveřejnila také nové, menší podíly v americké společnosti vyrábějící stavební materiály Louisiana-Pacific a ve firmě Jefferies Financial Group, která se zabývá finančními službami.

Buffettův podnik sice málokdy investuje do technologií, ale často nakupuje firmy, které mají na trhu soutěžní výhodu, často díky své velikosti. TSMC je největším smluvním výrobcem čipů na světě.

Ve třetím čtvrtletí společnost TSMC vykázala růst zisku o 80 procent. Pomohla jí poptávka od výrobců přístrojů iPhonů společnosti Apple. Ta je zároveň zdaleka největší investicí Berkshire Hathaway. Buffettův podnik má akciové portfolio, jehož hodnota aktuálně činí asi 306,2 miliardy dolarů.

Warren Buffett koupil podíl v HP, akcie výrobce počítačů prudce posílily

„Předpokládám, že Berkshire věří, že svět se neobejde bez výrobků Taiwan Semi,“ uvedl analytik Tom Russo ze společnosti Gardner, Russo & Quinn, která akcie Berkshire vlastní. „Pouze malý počet firem dokáže shromáždit dost kapitálu na výrobu polovodičů, které jsou pro životy lidí čím dál důležitější,“ dodal.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků