Hlavní obsah

Brusel vrátí Česku necelý milion ve sporu o zemědělské kontroly

25. 6. 2020, 17:21

Česko dostane od Evropské komise (EK) zpět téměř milion korun, které muselo vrátit do rozpočtu Evropské unie kvůli údajně nedostatečným kontrolám v zemědělství. Vyplývá to z rozhodnutí EK, podle něhož zpět do Česka poputuje 35 109 eur (asi 940 tisíc korun). Komise uznala chybu na základě české žaloby k soudu EU, uvedl ve čtvrtek náměstek ministra zahraničí Martin Smolek.

Foto: Ralph Orlowski, Reuters

Ilustrační foto.

Článek

EK uložila Česku takzvanou finanční korekci za to, že podle ní kontroly zemědělského hospodaření nedodržovaly stanovené časové rozmezí. Poté, co se kvůli tomu Praha obrátila na unijní soud v Lucemburku, komise peníze vrátila.

Nejen Agrofert. Podobu zemědělství určuje kontroverzní Společná zemědělská politika

Ekonomika

„Požadavkům ČR bylo v plném rozsahu vyhověno, komise uznala svou chybu a nemuselo tak ani dojít na rozsudek tribunálu. Jde o výsledek našich úspěšných aktivit před Soudním dvorem EU,” komentoval ve čtvrtek rozhodnutí EK náměstek Smolek, který Česko zastupuje u unijního soudu.

Již loni v prosinci vyhrálo Česko v Lucemburku spor o více než 3,8 milionu korun, které soud v souvislosti s prováděním zemědělských kontrol nařídil vrátit do českého rozpočtu. Také tuto částku komise vrátí na základě aktuálního rozhodnutí.

Reklama

Související články

Výběr článků