Hlavní obsah

Big Mac stojí v Česku o třetinu více než v Polsku

21. 7. 2009, 16:07

Nejnovější čísla známého Big Mac Indexu týdeníku The Economist ukazují, že ceny v Česku jsou díky oslabení koruny na přibližně stejné úrovni jako v USA. Loni v létě byla cenová hladina v Česku o 28 procent vyšší než v USA, nyní je to pouze o dvě procenta více. Britský týdeník zveřejňuje index každoročně a porovnává cenu hamburgeru sítě McDonald´s v různých zemích.

Foto: Profimedia.cz

Článek

Zatímco ve Spojených státech je možné nyní koupit Big Mac za 3,57 dolaru, v ČR je to 3,64 dolaru proti loňským 4,56 dolaru. V Británii stojí tento hamburger 3,69 dolaru, v eurozóně 4,62 dolaru, v Polsku 2,41 dolaru a v Maďarsku 3,62 dolaru. Ještě v roce 2000 dosahovaly české ceny hamburgerů po přepočtu jen 56 procent cen v USA.

Z dat lze podle analytika Patria Online Tomáše Vlka vyčíst, že podle cen Big Maců je koruna výrazně podhodnocena proti euru, a to asi o 26 procent. Do kurzu koruny s dolarem totiž zasahuje vývoj kurzu mezi eurem a dolarem.

"Náš odhad je ale jiný. Kurz koruny je nyní mírně silnější než ten rovnovážný. Čísla tak spíše vypovídají o nižší ceně hamburgerů u nás," uvedl s tím, že cenová hladina v méně vyspělých zemích bývá obecně nižší.

Ceny hamburgeru Big Mac v jednotlivých vybraných zemích:
zeměceny v USD
USA3,57
Česká republika3,64
EU4,62
Polsko2,41
Maďarsko3,62
Velká Británie3,69
Čína1,83
Rusko2,04
Švýcarsko5,98
Japonsko3,46
Zdroj: The Economist

"Aktuální data týdeníku Economist ukazují na to, že největší obětí krize se mezi středoevropskými měnami stal polský zlotý. Zatímco ještě před dvěma lety byly v ČR a Polsku ceny přibližně srovnatelné, pak v polovině července 2009 byla polská cenová hladina o třetinu nižší," uvedl analytik ČSOB Jan Čermák.

Big Mac Index začal zveřejňuje týdeník The Economist od roku 1986. Tento ekonomický ukazatel vychází z teorie parity kupní síly, podle níž by identické výrobky měly po přepočtu měnovým kurzem v různých zemích stát stejně. Proto lze srovnáním místních cen Big Macu ukázat cenové hladiny v jednotlivých státech světa.

Reklama

Související témata:

Výběr článků