Hlavní obsah

Auta se v USA prodávají nejlépe za sedm let

5. 6. 2014, 19:37

Prodej nových automobilů ve Spojených státech v květnu třetí měsíc po sobě výrazně rostl a jeho celoročně přepočtené tempo se dostalo na nejvyšší úroveň za více než sedm let. Čtvrteční údaje jednotlivých automobilek potvrdily trend oživování americké ekonomiky ze zimního útlumu.

Foto: Carlos Barria, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Podle propočtu agentury Reuters se odbyt v meziročním srovnání zvýšil o 11,3 procenta na více než 1,60 miliónu vozů.

Výzkumná firma Autodata vypočítala, že květnový prodej v přepočtu na celý rok dosáhl 16,77 miliónu, což byla úroveň, na které byl trh naposledy v únoru 2007.

Největší americká automobilka General Motors (GM) prodala minulý měsíc téměř 285 tisíc osobních a lehkých užitkových vozů, což bylo 12,6 procenta nad úrovní loňského května a vysoko nad odhady analytiků.

GM připouští pochybení

Ukázalo to, že rekordní jarní počty vozů, které GM svolala do servisů, neměly na zájem o její nové automobily větší vliv. GM ve čtvrtek připustila zodpovědnost ve skandálu s opožděným svoláním vozů, jejichž vady vedly k nejméně 13 úmrtím. [celá zpráva] Propustila kvůli tomu 15 lidí a spouští plán kompenzací.

Ford zvýšil odbyt o tři procenta. Chrysler, který patří italské skupině Fiat, oznámil nárůst o 16,7 procenta, což pro tuto firmu znamenalo nejlepší květen za sedm let.

Vesměs ještě lépe si na americkém trhu vedli velcí japonští výrobci. Toyota zvýšila prodej o 17 procent a Honda o devět procent. Odbyt Nissanu vzrostl o 18,8 procenta a firma zažila nejvyšší květnový prodej od doby, co v USA prodává.

Reklama

Související témata:

Související články

Do šrotu mají jít milióny aut. Kvůli smogu

28. 5. 2014, 15:02

Čína hodlá vyřadit letos z provozu pět miliónů starších aut, aby se tak pokusila zlepšit kvalitu ovzduší. Jenom v Pekingu má ze silnic zmizet přes 300 000 aut....

Výběr článků