Hlavní obsah

Antimonopolní úřad schválil prodej Hamé Norům

4. 3. 2016, 14:22 • Aktualizováno 4. 3. 2016, 14:59

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) schválil prodej potravinářské společnosti Hamé norské firmě Orkla. Za kunovickou firmu zaplatí 175 miliónů eur (4,7 miliardy korun). Transakce nevzbuzuje obavy z narušení hospodářské soutěže, řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Orkla už přitom vlastní společnost Vitana.

Foto: Hamé

Výrobky Hamé v prodejně

Článek

ÚOHS dospěl k závěru, že fúze nevzbuzuje obavy z podstatného narušení hospodářské soutěže ani v oblasti velkoobchodního prodeje kečupu, ani v oblasti velkoobchodního prodeje ostatních omáček za studena. Ke stejnému závěru dospěl také u dalších produktů, které obě firmy na trhu nabízejí.

"Podobné spojení nevzbuzuje obavy v oblastech velkoobchodního prodeje dětské výživy a majonézy," dodal Rafaj. Rozhodnutí je už pravomocné. Prodej před týdnem schválil i slovenský antimonopolní úřad.

Prodávající společností je kapitálový holding Decapterus S.à.r.l. se sídlem v Lucembursku. Kupní cena bude uhrazena z existujících úvěrů. Firmy transakci oznámily už koncem loňského roku.

Orkla ve střední Evropě vlastní vedle Vitany rakouskou společnost Felix a rumunskou Orkla Foods Romania. Převzetím Hamé společnost zdvojnásobí svůj obrat ve střední Evropě.

Tržby potravinářské společnosti Hamé loni stouply o více než osm procent, překonaly šest miliard korun.

Související téma:

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Média v minulosti spekulovala vedle Orkly také o dalších uchazečích o Hamé. Zájem měl údajně fond Hartenberg, který hospodaří se soukromými miliardami ministra financí a majitele Agrofertu Andreje Babiše (ANO), nebo chorvatská potravinářská skupina Podravka.

Reklama

Výběr článků