Hlavní obsah

Amazon dostal od EU obří pokutu 19 miliard korun

30. 7. 2021, 14:59 • Aktualizováno 30. 7. 2021, 15:42
Novinky, ČTK, bož

Americký internetový prodejce Amazon dostal od Evropské unie (EU) pokutu 746 milionů eur (19 miliard korun) za předávání osobních údajů v rozporu s pravidly GDPR. Společnost to uvedla v podrobné zprávě o hospodaření pro Komisi pro cenné papíry (SEC).

Foto: Pascal Rossignol, Reuters

Značka Amazon má podle žebříčku hodnotu v přepočtu 14,7 bilionu korun.

Článek

Lucemburský úřad pro ochranu osobních údajů CNPD uložil pokutu firmě Amazon Europe Core v rozhodnutí z 16. července.

„Věříme, že rozhodnutí CNPD je neopodstatněné, a hodláme se v této věci energicky bránit,” uvedl Amazon. GDPR vyžaduje, aby firmy uživatele před použitím jejich osobních údajů požádaly o souhlas. Jinak jim hrozí vysoké pokuty.

CNPD je v oblasti ochrany soukromí hlavním regulátorem pro Amazon v EU, protože podnik má evropské ústředí v Lucembursku.

Amazon začíná po odstoupení zakladatele Bezose novou kapitolu

Internet a PC

The Wall Street Journal v červnu napsal, že hrozící pokuta 425 milionů dolarů (9,12 bilionu korun) by byla nejvyšší pokutou, jaká byla dosud v rámci těchto pravidel vyměřena. Odpovídala by zhruba dvěma procentům loňského čistého zisku Amazonu, který činil 21,3 miliardy dolarů (457,23 miliardy korun).

Amazon je největším internetovým obchodem na světě. Založil ho Jeff Bezos, který je v současnosti nejbohatším člověkem na světě. Společnost v letošním druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně téměř o polovinu na 7,78 miliardy dolarů (zhruba 167 miliard Kč).

Reklama

Výběr článků