Článek
Podle místostarosty Karla Holíka (SOCDEM) si radnice uvědomuje, že je rekultivace nutná. „Nicméně je potřeba vyřešit některé otázky,“ uvedl Holík.
„Ze záměru vyplývá, že dokončení první etapy rekultivace a realizace její druhé části si vyžádá uložení asi 620 tisíc metrů krychlových zeminy, kamení, hlušiny a cihel. Biotrend Morava počítá s předpokládanou dobou navážky šest let a s ukládáním maximálně 440 tisíc tun odpadů za rok při projektované denní kapacitě 1760 tun,“ uvedl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.
Doplnil, že součástí sanace vytěženého ložiska hlíny bude také likvidace důlních vod, které ohrožují stabilitu přilehlé bývalé skládky komunálního odpadu Zachar. Na sanaci bude navazovat finální rekultivace a proměna bývalé cihelny na park.
Trasy nákladních aut
Podle vedení města je klíčové určení dopravních tras nákladních automobilů, které budou materiál do bývalé cihelny vozit, a stanovení denního maximálního počtu průjezdů. „Chceme také vědět, jak bude probíhat vypouštění důlní vody a její čerpání do vodního toku Zacharka,“ řekl místostarosta Holík.
Město požaduje i specifikaci odběru vzorků navážených odpadů a návrh transparentní kontroly materiálu. „Trváme na opatřeních proti prašnosti, včetně vybudování zpevněných pojezdových ploch v areálu cihelny. Z navržených odpadů pak město nesouhlasí s navážením cihel,“ přiblížil Holík.
Těžba ve vážanské cihelně byla ukončena v roce 1996. Cílem rekultivace těžební jámy je úprava na park s jezírkem.

