Hlavní obsah

V Kroměříži vznikne nové biocentrum se stovkami stromů a keřů

Nové biocentrum přinese více zeleně a další rozvoj krajiny v místní části Bílany v Kroměříži. Vznikne na ploše větší než čtyři hektary v lokalitě Přední pastviska. Doposud sloužilo k zemědělství, nyní ho oživí stovky stromů a keřů a zelené plochy travin a další ekologická opatření.

Foto: MÚ Kroměříž, Novinky, Právo

Centrum Kroměříže

Článek

„Cílem je posílit přírodní prvky v krajině, podpořit biodiverzitu a zadržování vody v území. Zároveň chceme části krajiny vrátit její přirozenější charakter,“ uvedl starosta Kroměříže Tomáš Opatrný (ANO).

Projekt počítá s tím, že se celá plocha zatravní a začne se s výsadbou stromů. Těch má být téměř osm stovek. Navíc se zde bude sázet i 140 keřů. Doposud zemědělská plocha se tak promění v pestrý krajinný celek podporující přirozené fungování ekosystémů. Se zahájením prací se počítá již v srpnu letošního roku a dokončení je naplánováno do poloviny listopadu. Součástí zakázky, kterou získala společnost z Kunovic, je také péče o výsadbu a údržba biocentra po dobu dalších tří let.

Město Kroměříž se dlouhodobě zaměřuje na rozšiřování a obnovu zeleně na svém území i v místních částech. Například v lokalitě Altýře plánuje založení ovocného sadu a v místní části Trávník připravuje obnovu zeleně na vybraných obecních pozemcích.

„Tyto kroky navazují na širší snahu města posilovat přírodní prvky v krajině, zvyšovat její odolnost vůči suchu a podporovat druhovou rozmanitost,“ poznamenal mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Související témata:

Výběr článků

Načítám