Hlavní obsah

Státu se opět nepovedlo prodat zámek Bezdružice na Tachovsku

Bezdružice

Zachovalý barokní zámek v Bezdružicích dál čeká na nového majitele. Původního soud poslal do vězení, rozlehlý areál tak nabízí na prodej Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Vyhlášená aukce ale už podruhé skončila fiaskem.

Foto: ÚZSVM

Památkově chráněný zámek v Bezdružicích

Článek

Za areál, jehož součástí je také skoro dvouhektarový lesopark, stát nyní požadoval 54 milionů korun. „Nikdo nesložil kauci, aukce tak byla automaticky zrušena,“ řekla Novinkám mluvčí úřadu Michaela Tesařová. Žádný potenciální kupec nedorazil ani na prohlídky objektů.

V únoru chtěl úřad za památkově chráněný komplex šedesát milionů. „Cena vycházela z nezávislého znaleckého posudku,“ připomněla Tesařová. Ani tenkrát se ovšem nikdo nepřihlásil.

„Nyní připravíme další kolo elektronické aukce, které vyhlásíme v průběhu května. Případné snížení ceny je vždy jednou z možností,“ poznamenala Tesařová.

Varianta případného pronájmu nepřipadá v úvahu. „Nemovitost je brána jako pro stát nepotřebná, takže pronajímat ji nemůžeme. A v případě zámku v Bezdružicích půjde výnos z prodeje tohoto majetku na speciální účet ministerstva spravedlnosti, který je určen na pomoc obětem trestných činů,“ vysvětlila Tesařová.

Foto: ÚZSVM

Interiéry zámku

Zámek propadl státu minulý rok poté, co soud poslal původního majitele, podnikatele Jiří Kubíčka, na osm let do vězení. Podle rozsudku podvedl téměř osm tisíc investorů a způsobil jim škodu za 2,25 miliardy korun. Policisté mu obstavili majetek.

Kubíček na zámku provozoval hotel, restauraci, vinárnu, malé wellness a také neobvyklou rozsáhlou sbírku vycpaných zvířat.

Foto: archiv obec Bezdružice

K vidění tady bývala i kuriózní sbírka vycpanin.

Za hradbou

Nyní jsou objekty uzavřené, víceméně prázdné, a úřad zájemce upozorňuje mimo jiné na to, že jsou demontována téměř všechna světla. „Lidé se nedostanou ani do parku nebo na nádvoří, odkud je hezký výhled na Bezdružice, je to celé oplocené,“ konstatoval místní starosta Lumír Kadlec (SNK).

Foto: archiv obec Bezdružice

Zámek je dominantou Bezdružicka.

„Mrzí nás to. Zámek je dominanta Bezdružic, největší zdejší turistická atrakce,“ podotkl Kadlec a dodal: „Kéž by areál koupil někdo, kdo se o něj bude starat a zpřístupní ho opět veřejnosti. V roce 2021 jsem tam ještě oddával, svatebčané přespali v tamním hotelu.“

Ani zadarmo

Že by komplex, který je podle památkového katalogu „dokladem rozsáhlého panského sídla s převážně barokní a klasicitní úpravou se starším gotickým jádrem“, koupila obec, je mimo realitu. „Ani zadarmo. Provozně by to pro nás bylo finančně neúnosné. Před covidem tam náklady na energie dělaly nějakých sto dvacet tisíc měsíčně, teď by to mohlo být i čtvrt milionu. A to bychom z našeho rozpočtu neutáhli,“ upozornil starosta.

Foto: ÚZSVM

Interiéry zámku

Technicky podle něj není zámek ve špatném stavu. „Střecha je opravená, to je základ. Trochu by chtěly vyspravit fasády u vchodu. A vnitřky dva tři roky nikdo nevytápěl, bude to určitě vlhké,“ odhadl Kadlec.

V novodobé historii zámku na něm byly svého času kanceláře, soud i vězení. Od padesátých let na místě fungovala ozdravovna pražského ČKD.

Související témata:

Výběr článků

Načítám