Článek
Původně měla být Brána borců součástí stavby nového fotbalového stadionu, město k tomu ale kvůli časovým i ekonomickým úsporám nepřistoupilo.
A pohled na ni je hlubokým kontrastem s novým fotbalovým stánkem, který se nachází jen pár metrů za ní.

Brána borců se nachází v těsné blízkosti fotbalového stadionu.
„Chceme naplnit slib, aby kulturní památka sloužila důstojně svému účelu. Nový projekt jí vrací funkci i architektonickou hodnotu. Vzniknou zde moderní prostory pro fanoušky, kavárna a zázemí pro kulturní i společenské akce. Chceme, aby Brána borců byla víc než jen vstupní bod stadionu – naším cílem je, aby sloužila i běžnému městskému životu,“ uvedl primátor Jan Nadrchal (ANO).
Z revitalizované Brány borců má vzniknout multifunkční objekt. „Dominantní středový průchod zůstane zachován, po stranách vzniknou vstupy do nového fanshopu a sportbaru. Ve spodních částech objektu budou sklady a toalety, v uliční části pokladny a možnost občerstvení. Zůstane také přístup po šesti venkovních schodištích na tribuny,“ popsal náměstek primátora pro správu majetku Jan Hrabal (ANO).
Brána borců
Z původního letního stadionu se zachovala hlavní tribuna s restaurací a šatnami sportovců a malá tribuna s orchestřištěm a branou. Byla zdobená plastikami sportovců. Malá tribuna je průčelím (východem) obrácena do ulice vedoucí podél Tyršových sadů pod zámkem. Ojediněle dochovaná funkcionalistická sportovní stavba je stavbou celostátní všesportovní výstavy, která se v Pardubicích uskutečnila v roce 1931. Letní stadion vznikl podle návrhu architekta Karla Řepy, který vytvořil moderní železobetonovou konstrukci.
Projekt, který připravil architekt Jaromír Chmelík, nyní schválili zastupitelé. Počítá s výrazným rozšířením objektu o 151 m², kompletním zázemím pro fanoušky i veřejnost.

Takto by měla Brána borců po 10-12 měsících vypadat.
„Byla by obrovská ostuda, kdybychom v centru města nechali tento majetek města v takto špatném stavu,“ řekl náměstek primátora pro sport i rozpočet města Jakub Rychtecký (3PK).
Vybavení kavárny/sport baru nechá město na provozovateli, který si interiér také sám zaplatí. Magistrát si vymínil, aby bylo otevřeno šest dní v týdnu.
Cenu opravy určí otevřené výběrové řízení na dodavatele, které město brzy zahájí. Předpokládané náklady vycházejí na 56,5 milionu korun a město je uhradí ze svého rozpočtu. Opravy by měly trvat 10-12 měsíců. Na konci léta příštího roku by tak mohlo být hotovo.
„Další odkládání rozhodnutí by stavbu kvůli inflaci dále prodražovalo a odkulturnění této památky je podle opakovaných sdělení od památkářů nereálné,“ řekl Rychtecký.
Replika Brány borců neprošla
Zrušit u Brány borců status památky se snažil zastupitel za ODS Petr Kvaš. Podle něj je jistá šance na zrušení ochrany, město by o to ale muselo požádat, což se dosud nestalo. Jiným zastupitelům přišla cena za opravu Brány borců vysoká. Zvítězil ale názor většiny a Brána borců se bude opravovat.
Vedení města v minulosti zvažovalo, zda původní Bránu borců nenahradit replikou. Analýzy projektanta i jednání s památkáři ale ukázaly, že případná úspora by byla zanedbatelná a přepracování projektové dokumentace by celý proces významně zdrželo.
„Po konzultaci s odborníky jsme zvolili cestu rekonstrukce původního objektu, která je architektonicky i finančně smysluplnější a zároveň respektuje památkovou ochranu,“ uvedl Nadrchal.