Hlavní obsah

V liberecké zoo se narodilo mládě silně ohrožené zebry bezhřívé

Sameček velmi ohrožené zebry bezhřívé se narodil v liberecké zoologické zahradě. Prospívá a je v dobré kondici. Pokud se podaří malého hřebce odchovat, bude velice cenným přírůstkem pro posílení a stabilizaci evropské populace druhu, která čítá pouze čtyřicet jedinců.

Foto: Zoo Liberec

Sameček zebry bezhřívé v liberecké zoo.

Článek

Také v divočině patří k nejohroženějším kopytníkům Afriky. Zebra bezhřívá se ve volné přírodě totiž vyskytuje už jen na dvou místech v Ugandě, a to v Národním parku Kidepo Valley a rezervaci Pian Upe. Právě v oblasti Pian Upe byla přitom ještě nedávno považována za lokálně vyhubenou, ale několik zde žijících jedinců potvrdil tým českých zoologů.

„Matkou mláděte je dvaadvacetiletá zkušená samice, která přivedla na svět již 6 potomků. Navzdory jejímu vyššímu věku se o mládě vzorně stará a hřebeček v její péči zatím zdárně prospívá,“ řekl hlavní zoolog Zoo Liberec Luboš Melichar.

Již od prvních dnů chodí mládě na několik hodin v nejteplejší části dne s celou skupinou do venkovního výběhu, takže i návštěvníci je mohou při troše štěstí vidět.

Liberecká zoo chová zebry bezhřívé od roku 2006 a od té doby se zde narodilo celkem deset mláďat.

„Každé odchované mládě je v současné situaci velice cenné. Tento nejohroženější poddruh zebry stepní dnes chová jen 10 zoologických zahrad a celková, až donedávna dlouhodobě stagnující populace v lidské péči čítá pouhých 41 jedinců. Za poslední rok se ale v celé Evropě narodilo osm nových přírůstků, což je pro její posílení a stabilizaci velmi pozitivní a nadějný trend,“ doplnil zoolog.

Na ochraně zebry bezhřívé se zoo pod Ještědem systematicky podílí nejen prostřednictvím svého chovu v rámci koordinovaného programu, ale zoolog Melichar je také evropským koordinátorem chovu. Aktivní je také v ochranářské činnosti přímo v místě přirozeného výskytu, tedy v Ugandě, kde zebry dlouhodobě čelí ztrátám přirozeného prostředí, ale i třeba pytlákům.

V uplynulých letech vyrazil Melichar s kolegy na dvě expedice do Ugandy, ve kterých se zaměřoval na monitoring populací, terénní výzkum i rozvoj spolupráce s místními institucemi. Toto úsilí vyústilo na konci loňského roku v podpis memoranda o spolupráci mezi Zoo Liberec, Safari Parkem Dvůr Králové a ugandskou vládní organizací na ochranu přírody Uganda Wildlife Authority, které posílilo společné kroky na ochranu zebry bezhřívé a vytvořilo podmínky pro dlouhodobou koordinaci ochranářské práce v terénu. Na tyto aktivity Luboš Melichar naváže i letos v červenci, kdy se do Ugandy za zebrami znovu vrací.

Foto: Zoo Liberec

Mládě ve venkovním výběhu.

Výběr článků

Načítám