Článek
Až dosud zde v letní sezoně veřejnosti ukazovali originální sbírkové předměty, to však nyní už není možné.
„Jedná se o předměty, které se používají při aktivních bohoslužbách v synagoze, při čtení tóry. Jde o pětidílný soubor rituálních předmětů - koruny, štítu a nástavců na tóru i ukazovátka. Turnov měl originály těchto předmětů až dosud vždy na sezonu zapůjčené od Židovského muzea v Praze, to ale už nyní nebude možné,“ uvedla ředitelka organizace Turnovské památky a cestovní ruch Andrea Berndtová.

Původní židovské rituální předměty z Turnova
Jde totiž o původní vybavení turnovské synagogy, které bylo v průběhu 2. světové války zachráněno a později se stalo majetkem Židovského muzea v Praze. A jsou to tedy velmi cenné relikvie.
„Kurátor sbírkových předmětů ale nyní vyhodnotil, že v turnovské synagoze jsou natolik špatné podmínky, že není možné stříbrné předměty uvnitř nadále vystavovat. Snažili jsme se vyjednávat i třeba iniciovat pořízení vitríny, do které bychom je umístili. Ale vůle nebyla a už nám předměty letošní sezonu nezapůjčí. Proto ani nebudeme tuto sezonu předměty vystavovat,“ vysvětlila Berndtová.
Kopie vytvoří v místní šperkařské škole
Protože ale předměty k židovské historii města neodmyslitelně patří a v Turnově o ně nechtějí přijít, zvolili cestu sbírky a nechají vytvořit jejich kopie.
„Mohli bychom jít cestou vytvoření kopií ze stříbra, ale tak bychom se dostali na astronomickou cenu. Tak jsme zvolili cestu tvorby kopií z jiných kovů, například mosazi, která by byla postříbřená a pozlacená,“ doplnila Berndtová.
Na jejich výrobě se budou podílet pedagogové a studenti turnovské šperkařské školy a předměty budou co nejvíce odpovídat originálům z 19. století. Následně zůstanou v majetku Turnova a lidé je v synagoze uvidí celoročně.
Zájemci mohou sbírku podpořit příspěvkem na transparentní účet anebo vhodit příspěvek do kasiček, kdy jedna je umístěna přímo v synagoze a druhá v informačním centru města. Celoroční sbírkovou kampaň doprovodí i série koncertů v synagoze a další akce.
Synagoga Turnov
Turnovská synagoga pochází z roku 1719. Bohoslužby v ní probíhaly do září 1941, kdy byly zakázány z nařízení úřední moci Protektorátu Čechy a Morava. Turnovská židovská komunita byla transportována 16. ledna 1943 do Terezína a odtud 20. ledna 1943 do koncentračního tábora Osvětim (Auschwitz –Birkenau) v Polsku, kde byli její členové zavražděni.
Po válce se přeživší členové židovské komunity snažili obnovit v Turnově činnost, ale postupně většina z nich emigrovala a židovský život v Turnově zanikl.
Od 50. let 20. století do roku 2003 synagoga sloužila jako skladiště. V této době v ní bylo provedeno mnoho nešetrných stavebních úprav.
V roce 2003 synagogu koupilo město Turnov. Její náročnou opravu částečně financovalo Norské království z Norských fondů prostřednictvím Finančních mechanismů Evropské unie částkou 280 010 €. Náklady na celkovou rekonstrukci činily téměř 14 milionů Kč.
Rekonstrukce probíhala v letech 2007 až 2008, od roku 2009 se synagoga pravidelně otevírá návštěvníkům.
Zdroj: Synagoga Turnov
O návštěvy Synagogy v Turnově, která je přístupná vždy od května do září, je každoročně stále větší zájem.
„Zajímavě se nám zvyšuje zájem o návštěvy synagogy v okrajových měsících, kdy přijíždí zahraniční turisté, často skupiny návštěvníku z Izraele,“ dodala Berndtová.
Turnovská synagoga pochází z roku 1719. Byla postavena jako zděná kamenná budova na nároží židovské čtvrti. Dnes se nachází uvnitř bloku domů. V roce 2003 ji koupilo město Turnov a po náročné rekonstrukci je od roku 2009 přístupná veřejnosti.