Hlavní obsah

O koupi vysílače a hotelu na Ještědu by mohl mít Liberecký kraj jasno do měsíce

3:24
3:24

Poslechněte si tento článek

Cena ani přesné podmínky prodeje vysílače a hotelu na Ještědu v Liberci stále nejsou jasné. A to ani po ročním vyjednávání Libereckého kraje se zástupci Českých radiokomunikací (ČRa), které kulturní památku, o niž má kraj zájem, vlastní. Na konci června by se však mohlo o dalším osudu Ještědu definitivně rozhodnout.

Foto: Novinky

Ještěd

Článek

Jasné je zatím pouze to, že Ještěd potřebuje rekonstrukci, která byla před dvěma lety předběžně vyčíslena na 400 milionů korun. Kupní cena se rovněž bude pohybovat ve stamilionových sumách.

„Stanovit tržní cenu takového objektu je strašně těžké, protože nemá srovnání,“ uvedl Karel Ullman, vedoucí právního odboru Krajského úřadu Libereckého kraje při úterní prezentaci dalších vyjednávacích plánů krajským zastupitelům.

Foto: Novinky

Ještěd je originální i svým interiérem.

Do hry ovšem vstoupila společnost Deloitte, jež zpracuje znalecký posudek, neboť má k dispozici od ČRa všechny potřebné dokumenty, které kraj k dispozici nemá. Posudek má být hotový v průběhu června a pak zastupitelé rozhodnou.

Do té doby však musí obě strany najít shodu v podmínkách prodeje. Radiokomunikace totiž ve chvíli, kdy by se Ještěd stal majetkem kraje, budou využívat 33 procent objektu, aby mohly zajišťovat vysílací a jiné radiokomunikační služby. Musí se proto s krajem dohodnout na tom, jak budou za využití třetiny objektu platit. Tady ale zatím shoda nepanuje. Ve smlouvě chce kraj stanovit částku pro ČRa před rekonstrukcí a po ní a zohlednit v ní náklady spojené s opravou Ještědu.

Foto: Archiv návrhářky

Tapety navržené Babetou Ondrákovou jsou vidět v pokojích v hotelu Ještěd.

„Pro nás je to parametr, pod který jít neumíme, nejen proto, že nám to přijde logické, ale i proto, že bychom nepochybně překračovali pravidla veřejné podpory. Nemůžete soukromému subjektu poskytovat nějakou výhodu, která ho upřednostňuje ve volné soutěži v tržním prostředí, což by se stalo, kdyby rekonstrukce nebyla zohledněna v té jejich platbě,“ objasnil hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Kraj chce získat na opravu podporu státu

Podle něj chce Liberecký kraj odkoupit Ještěd hlavně proto, aby zajistil jeho rekonstrukci, protože je to národní kulturní památka a je zapsán v indikativním seznamu památek UNESCO. Pokud by zůstal ve vlastnictví ČRa, rekonstrukce by se nejspíš jen tak nedočkal, neboť pro jejich potřeby je podle hejtmana jeho stav dostačující nejméně na dalších třicet let. Pro veřejnost by se však nejspíš musel zavřít.

Půta věří, že ČRa upraví svou nabídku a na konci června ji budou moci zastupitelé projednat. Kraj také chce vyjednávat o investiční podpoře rekonstrukce s vládou. „Myslím, že nemovitosti na Ještědu jsou podobně cenné jako pevnostní města Josefov nebo Jaroměř,“ podotkl Půta s tím, že kraj je obnovu schopen především financovat ze svého rozpočtu a využít i dotací.

Ne všichni krajští zastupitelé jsou ale koupi Ještědu nakloněni. Opozičnímu zastupiteli Josefu Chuchlíkovi (ANO) se například nezamlouvá příliš vysoký náklad na rekonstrukci v porovnání s tak malou výnosovou hodnotou Ještědu.

„Myslíme si, že investice bychom měli zaměřovat daleko účelněji. Proč se bavíme se společností o tržní ceně, pokud ona na nás převádí břímě?“ míní Chuchlík.

Reagoval tak na informace o nepříliš ideálním stavu Ještědu, otevřeném v roce 1973. Tehdy nebyla dodržena řada pravidel, s nimiž se bude potřeba při rekonstrukci vypořádat. Například je stavba odkanalizována přes cizí pozemky bez stavebního rozhodnutí a ústí do prostor areálu skokanských můstků. Část hotelu nestojí na katastru města Liberce, ale sousední obce Světlá pod Ještědem. Některé nemovitosti pak stojí podle územního plánu na nezastavitelné ploše a podobně.

Související témata:

Výběr článků

Načítám