Hlavní obsah

Secesní studnu v centru památkové rezervace v Hradci Králové zakryla rozhledna z latí

3:32
3:32

Poslechněte si tento článek

Hradec Králové

„K čemu tam ta hrůza je?“ ptají se lidé v Hradci Králové. A přidávají se další. „Taková krásná kašna a proč má být zakrytá?“ Jestli královéhradecká Galerie moderního umění něco skutečně umí, tak rozproudit diskusi. Vernisáž instalace Corral, která proměňuje prostor kolem secesní studny (není to totiž kašna, ale studna) na Velkém náměstí, se uskuteční tento týden, okolo události se ale strhla celá řada bouřlivých debat.

Foto: Ludmila Žlábková, Novinky

Studnu na hradeckém Velkém náměstí částečně zakrývá konstrukce ze dřeva.

Článek

Nové dílko, které bude instalováno v centru krajského města do 14. září, je vlastně dřevěnou vyhlídkou. Návštěvník vystoupá do čtyř metrů, odkud se mu nabízí nevšední pohled. Z nové perspektivy vidí zdejší každodennost a celé historické centrum Hradce Králové, které je vlastně jedním velkým parkovištěm.

Foto: Ludmila Žlábková, Novinky

Projekt má mimo jiné upozornit na fakt, že samý střed Hradce je jedno velké parkoviště.

„Instalace upozorňuje především na problém, že Velké náměstí vypadá spíše jako odstavné parkoviště než skutečné náměstí,“ vysvětluje František Zachoval, ředitel Galerie moderního umění v Hradci Králové, která projekt realizuje. Z ochozu vyhlídky je podle něho možné posoudit tragický stav prostranství, které od 90. let neúnosně degraduje. „Jednou z funkcí výtvarného umění je právě schopnost podívat se na věci z jiné perspektivy,“ dodal Zachoval.

Bednění, nebo umění?

Vlnu emocí vyvolává i sama instalace, pocházející z dílny architektonického studia Archwerk. Konstrukce, sestavená z dřevěných prken, totiž těsně obepíná prostor kolem secesní studny.

Umělecká intervence volně odkazuje na slavný Corral del Carbón ve španělské Granadě, čtvercovou stavbu ze 14. století s patrovým ochozem. Také v jejím středu se nachází studna, která se po staletí stala místem setkávání kultur. „Ačkoli hradecká studna takovému účelu nikdy nesloužila a její funkce je přes sto let zejména okrasná, i ona má vzhledem ke své poloze předpoklady stát se místem setkávání,“ dodal František Zachoval.

A zatímco na sociálních sítích se bouřlivě diskutuje, zda je taková umělecká instalace rouháním a snižováním architektury města, nebo naopak geniálním průnikem moderního výtvarného umění do veřejného prostoru, na vyhlídku stoupají první návštěvníci. V minulém týdnu mezi nimi byli i studenti jedné z hradeckých středních škol. V rámci předmětu Digitální fotografie se dlouhodobě věnují mapování krás Hradce Králové a instalaci objevili během fotovycházky.

„Mně se to líbí. Zejména ta možnost jít někam, odkud máte jiný výhled na ten zdejší prostor. Určitě to je takové zpestření prohlídky města,“ vyjádřil názor jeden ze studentů. Přiznal ale, že si nejdřív myslel, že se památka opravuje. „Ale že to je vyhlídka, to je lepší,“ shodl se i s ostatními spolužáky.

Připravují se úpravy prostoru u kašny

O nutnosti rekonstrukce Velkého náměstí nepochybuje v Hradci Králové prakticky nikdo. Ovšem obnova historického prostoru se z mnoha důvodů táhne už téměř 20 let. I proto, že část veřejnosti nesouhlasí s omezením možnosti parkování. Ale již letos v létě chce mít magistrát vybraného projektanta s vlastní projektovou dokumentací pro povolení záměru stavby počítá na přelomu let 2026 a 2027.

Než však dojde k realizaci, snaží se město kultivovat alespoň některé části náměstí. Na řadu by měl nyní přijít i prostor kolem secesní studny. Jde o zhruba 530 metrů čtverečních v současné době vyasfaltované, ale poničené plochy.

„Mělo by tu vzniknout kultivovanější posezení, doplněné mobiliářem, zelení, prostor by měl být bezbariérový,“ uvedl náměstek primátorky Adam Záruba (Změna pro Hradec). Ještě před vlastní revitalizací ale musí město jednat s provozovatelem parkovacího systému, neboť změna počítá se zánikem sedmi parkovacích míst.

Instalace Corral

- projekt vznikl k výročí 800 let od první zmínky o městě Hradec Králové, které realizaci instalace podpořilo. První návštěvníci se na ochoz stavby mohou podívat již nyní, vernisáž se však uskuteční ve čtvrtek 15. května v 18 hodin

- za intervencí stojí architektonické studio Archwerk, tvořené architekty Martinem Klodou a Hanou Procházkovou, kteří za sebou mají desítky realizací jako Highline a Yellow Hut v Praze, Coco Houses na Kostarice a další

- čtyřmetrová konstrukce, sestavená z dřevěných prken o profilu 3 krát 9 cm, umožňuje z vyvýšené platformy pozorovat problematické rysy náměstí z nové perspektivy. Každý si může vytvořit vlastní představu o tom, jak by toto prostranství mělo ideálně vypadat.

Související témata:
Galerie moderního umění

Výběr článků

Načítám