Článek
Socha bude stát nedaleko kapličky svatého Františka z roku 2007, ve výšce 1140 metrů nad mořem. Proto byla nutná spolupráce se správci národního parku. Jak ale Jiří Tomášek prozradil, KRNAP přijal myšlenku mariánského sloupu velmi vstřícně, a tak bylo možné projekt realizovat.
„Socha byla vyrobena slévárnou Jiřího Sovince. Nerezový sloup je dílem českobudějovické strojírenské firmy JihoTech. Samozřejmě se musely provést terénní a statické práce, nedílnou součástí pak byly i kamenické práce. Na projektu spolupracovalo více jak sto skvělých lidí,“ řekl Jiří Tomášek.
Nerezový sloup, na němž bude sousoší umístěno, je zaražen do velkého balvanu nalezeného během loňské povodně zhruba pět metrů od Erlebachovy boudy.

Socha Madony s Ježíšem Kristem, která bude zdobit vrchol sloupu.
Nepoddajný kámen
„Kámen z tvrdé žuly byl tak nepoddajný, že trvalo tři dny, než se ho podařilo provrtat. Modlitby na sloupu jsou řezané strojem z roku 2023, ale socha je odlévaná způsobem jako před tisíci lety,“ pokračoval Tomášek.
„Dvanáct fragmentů jsme odlili z nerezové oceli, roztavené při teplotě 1670 stupňů Celsia. Ty se následně navaří na nerezový sloup, na němž bude posazena socha Panny Marie s Ježíšem v náručí,“ doplnil Silvester Dědek z firmy Přesné odlitky.
Podoba nového mariánského sloupu není náhodná. Matka Boží zde podle autorů reprezentuje církev. „Tvář královny je důstojná s mírným úsměvem pro nás a zjevným výsměchem zlu, neboť už nemá žádnou moc. Ústředním tématem je malý Kristus s ranou v boku a s rozepjatýma rukama, jež symbolizující kříž. Tímto gestem Spasitel objímá celý svět a myšlenka díla je vysoce radostná. Je vyhráno a je jenom na nás, zda se touto cestou vydáme,“ popsal sousoší Jiří Tomášek.
Vzniká film i symfonie
Sousoší ale není jediné umělecké dílo, které tu vzniká. Pod taktovkou režiséra Filipa Renče se rodí velký příběh mariánského sloupu Královna hor také jako dobrodružný filmový dokument. Navíc Krkonoše nejsou jediným místem, kde Královna hor najde své umístění. Vyrobeny totiž budou čtyři skulptury stejné podoby, jen s minimálním rozdílem v označení slova amen. Jejich počet není náhodný, symbolizuje totiž čtyři evangelia. Rozmístěny budou po celém světě. Jedna zůstane v Krkonoších, druhá poputuje už v září do Nazaretu v Izraeli, třetí do slovinského Mariboru a čtvrtá zřejmě do Sýrie.

Detail hlavice sloupu
Odhalení monumentu v Krkonoších u Erlebachovy boudy se uskuteční 15. srpna o slavnosti Nanebevzetí Panny Marie, kdy nový mariánský artefakt požehná královéhradecký biskup Jan Vokál. Hudebník a skladatel Jiří Pavlica pro tuto příležitost složil ústřední píseň symfonie se slovy modlitby na téma Mariánského sloupu Královna hor. Celá symfonie bude podle slov autora dotvořena později.