Článek
Práce budou probíhat po etapách na úseku od odbočky k vlakovému nádraží až k výjezdu na Nové Město nad Metují na Jakubském náměstí. Znamená to, že se bude postupně měnit režim dopravy, včetně dopravního značení a omezení provozu.
„Důvodem rekonstrukce je značné opotřebení vozovky, dochází k rozpadu živičného krytu, vysokému výskytu trhlin, prasklin, vyjetých kolejí. Opravou dojde k výraznému zvýšení životnosti a zároveň bezpečnosti provozu,“ uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.
Vozovka má podle něj za sebou téměř patnáct let provozu. A to těžkého provozu, kdy skrz město jezdilo denně až 15 tisíc nákladních i osobních automobilů směřujících na Polsko. Právě v Jaroměři se tento proud dělil na směr k Náchodu a Trutnovu.

Povrch komunikace stavbaři vyberou do hloubky 20 centrimetrů.
Jak dodal Jan Rýdl, stavební práce na tomto téměř čtyři kilometry dlouhém úseku, který zahrnuje i čtyři kruhové objezdy, budou spočívat především v obnově podkladních vrstev technologií recyklace za studena na místě a následné obnově asfaltového krytu.
Dále dojde k obnovení a aktualizaci svislého a vodorovného dopravního značení a opravě mostu přes Labe v blízkosti centrálního náměstí. Celková investice činí 132 milionů korun bez DPH.

Stavební práce začaly i na jednom ze čtyř kruhových objezdů na průtahu Jaroměří.
Dálnice D11 až do Hradce bez poplatku
Právě existence čtyř kruhových objezdů je jednou z příčin tvorby kolon. Za běžného provozu i nyní. Kyvadlový provoz je tu teď řízen semafory. Pokud není nezbytně nutné, doporučují správci komunikace i vedení radnice, aby se projíždějící řidiči městu vyhnuli.
I v případě, že nemají zaplacenou dálniční známku, mohou využít dálnici D11. Ta je v celém úseku od sjezdu Jaroměř-sever, tedy u obce Hořenice, až do Hradce Králové do ukončení stavby bez poplatku.
Kromě rekonstrukce průtahu Jaroměří je uzavřen provoz na stávající I/33 také v Plotištích nad Labem u Hradce Králové. Řidiči mohou následně využít bez poplatku i dálnici D35 v úseku Hradec Králové - Opatovice nad Labem. V tomto případě je důvodem rekonstrukce křižovatky Mileta přímo v krajském městě.
Upravené jízdní řády mají také autobusy místní i dálkové dopravy.

Provoz je řízen kyvadlově semafory.
Součástí prací je také rekonstrukce chodníků podél silnice I/33 a zřízení místa pro přecházení. Investorem je město Jaroměř, které akci podpořilo částkou deset milionů korun. V budoucnu opravené silnice průtahu přejdou pod Královéhradecký kraj, další část komunikace, zejména Husovu ulici, si na své přání převezme město.
Jak již před rokem prozradil starosta Jan Borůvka (ANO), záměrem města je komunikaci upravit pro smíšený provoz pro chodce, cyklisty a řidiče a využívat ji jako místní komunikaci.
„Mělo by tu dojít ke zklidnění, zejména na Husově třídě, kam mimo jiné míří místní i turisté do městského muzea, sídlícího v národní kulturní památce Wenkeův dům,“ upozornil starosta. Ke změně by mělo dojít zhruba do čtyř let.