Článek
„Zaznamenali a vyřešili jsme také 22 případů zakázaného nebo nesprávného předjíždění,“ doplnil mluvčí jihomoravské policie Petr Vala.
Do velké dopravněbezpečnostní akce se zapojilo více než 150 dopravních policistů. Zkontrolovali více než 800 aut. „Výsledky této kontroly jsou varovné,“ konstatoval Vala.
Při řízení by se řidič měl plně soustředit na ovládání auta. „To znamená, že nevykonává žádnou činnost, která by ho mohla rozptýlit, například telefonování, psaní zpráv, manipulaci s navigací, jídlem nebo pitím,“ upozornil Vala.
Nepozornost za volantem prodlužuje dobu potřebné reakce, rozptýlení je podle policejních statistik jednou z hlavních příčin dopravních nehod. „Riziko nehody se při používání mobilního telefonu za jízdy zvyšuje až několikanásobně. I krátkodobé odvedení pozornosti může znamenat přehlédnutí překážky, chodce nebo změny v dopravní situaci,“ dodává policista.
Konkrétním příkladem je případ ženy, která jela po dálnici D1. Dálniční policisté z Ivanovic na Hané ji delší dobu sledovali, když telefonovala za jízdy. „Řidička si policejní hlídky všimla až poté, co ji na jejich přítomnost upozornil spolujezdec,“ uvedl Vala.
Za takový přestupek hrozí řidičům pokuta na místě od 2500 do 3500 tisíce korun a čtyři trestné body. Ve správním řízení za to může řidič zaplatit až 10 tisíc korun.